جراحی لیفت صورت

انجام جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت ، از رایج ترین جراحی های زیبایی صورت به منظور رفع چین و چروک ، شلی و افتادگی پوست و ایجاد تغییر مطلوب و جوانسازی در شکل و حالت چهره فرد می باشد ؛ علت ایجاد افتادگی و چین و چروک صورت افزایش سن یا قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب است که موجب از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می گردد ؛ لیفت صورت ، با برداشتن چربی اضافه ، سفت کردن عضلات زیرین پوست و سپس با کشیدن پوست صورت نشانه های افزایش سن را کاهش خواهد داد.

جراحی لیفت صورت

لیفت صورت چیست ؟

لیفت صورت ( ریتیدکتومی ) یک روند جراحی زیبایی برای خلق چهره ای جوان تر در صورت می باشد ؛ این روند می تواند شل شدگی یا چین و چروک های پوست بر روی گونه ها و غبغب را کاهش داده و تغییرات دیگری را که در اثر بالا رفتن سن در صورت شما ایجاد می شود ، درمان نماید.

در طول لیفت صورت ، آویختگی پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می شود و بافت های زیر پوست با روش جراحی ، تغییر داده شده و طرح صورت را به شکلی جوان تر ، برمی گرداند ؛ قبل از زدن بخیه ، پوست اضافی جدا می شود.

هدف از لیفت صورت چیست ؟

با بالا رفتن سن ، چهره و شکل صورت به دلیل تغییرات طبیعی مرتبط با سن ، تغییر می کند ؛ حالت ارتجاعی پوست ، کاهش یافته و پوست شل تر می شود و رسوبات چربی در برخی نواحی صورت ، کاهش و در برخی نواحی افزایش می یابد ؛ تغییرات مرتبط با سن در صورت شما که با لیفت صورت ، کاهش می یابند ؛ عبارتند از :

 • آویختگی در گونه ها
 • پوست اضافی در غبغب
 • عمیق شدن شکن پوست از کناره بینی تا گوشه دهان
 • آویزان شدن پوست و چربی اضافی در گردن

روند جراحی لیفت صورت

به طور کلی ، لیفت صورت شامل بالا کشیدن پوست و سفت کردن بافت ها و عضلات پایه می باشد ؛ چربی در صورت ، شکل داده شده ، برداشته شده یا دوباره توزیع می شود ؛ پوست صورت دوباره در یک موقعیت جدید ، قرار داده شده ، پوست اضافی برداشته شده و زخم ها بخیه شده یا با چسب بسته می شوند.

عمل لیفت صورت با بی هوشی قابل انجام است که حدوداً به مدت 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد ؛ برش ها در داخل مو ایجاد می شود و با ایجاد برش قسمت های چروکیده و اضافی پوست از ناحیه گوش عقب کشیده می شود ؛ سپس جراح فوق تخصص پلاستیک پوست را از عضلات و چربی صورت جدا کرده و چربی اضافه را ساکشن می نماید ؛ در نتیجه عضلات سفت می گردد و در پایان پوست اضافه نیز برداشته می شود و ترمیم پایانی انجام خواهد گرفت.

حداکثر تورم ناشی از جراحی لیفت صورت طی 24 الی 48 ساعت بعد از جراحی ، مشاهده می شود و با گذشت چند هفته به مرور برطرف می شود.

روش های انجام جراحی لیفت صورت

جراحی لیفتینگ صورت ، را می توان به روش های لیفت عمقی صورت ، لیفت میانی صورت و لیفت خفیف صورت انجام داد.

لیفت عمقی صورت

جراحی لیفت صورت به روش لیفت عمقی ، می تواند علاوه بر رفع ایرادات ظاهری پوست صورت باعث از بین رفتن غبغب و بهبود ظاهر گردن نیز شود ؛ زیرا در این روش جراح پلاستیک ، با ایجاد برش در ناحیه پشت گوش بیمار اقدام به کشیدن پوست بخش میانی صورت می کند که باعث رفع افتادگی گونه ها نیز می شود.

روش لیفت عمقی صورت ، تاثیرات قابل توجه ای بر روی پوست صورت دارد و ماندگاری جراحی لیفت صورت به این روش بسیار طولانی مدت می باشد.

لیفت میانی صورت

در این روش ، برش های مورد نیاز در ناحیه شقیقه و در زیر موی بیماران و در داخل دهان آن ها  ایجاد می شود و سپس جراح پلاستیک پوست صورت را می کشد ؛ این روش از جراحی لیفت صورت باعث رفع افتادگی گونه و از بین رفتن خطوط خنده می شود.

آیا روش های جایگزین غیر جراحی لیفت صورت وجود دارد ؟

برای بیمارانی که تمایلی به جراحی لیفت صورت نداشته یا آمادگی آن را ندارند ، انواع تکنیک های غیر جراحی ، غیر تهاجمی و حداقل تهاجمی برای بهبود چهره ، موجود می باشد ؛ فیلرهای پوستی قابل تزریق ، نوروتوکسین ها ( مثل بوتاکس ) و عوامل دیگر ، می تواند به شکل موثر ، انواع مختلف مشکلات از قبیل خطوط ، چروک ها و از دست رفتن حجم صورت را درمان کند ؛ این درمان ها را می توان به لیفت صورت جراحی ، برای خلق نتیجه بهتر و ماندگارتر اضافه نمود.

مزایای جراحی لیفت صورت

 1. بیماران می توانند با انجام جراحی لیفت صورت ، شاهد تغییرات چشم گیری در پوست صورت خود شوند.
 2. زمان ماندگاری جراحی لیفت صورت ، بسیار طولانی مدت می باشد.
 3. جراحی لیفتینگ صورت ، باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود.
 4. جراحی لیفت صورت و گردن ، باعث لاغر به نظر رسیدن گردن بیماران می شود.
 5. کاهش افتادگی ، اصلاح و ترمیم پوست شل شده
 6. سفت شدن پوست و عضلات صورت
 7. ایجاد خط گونه صاف و نرم
 8. کاهش چروک دور لب
 9. اصلاح زوایای صورت و بالا رفتن نواحی تحتانی و میانی گونه

کاندیدای مناسب جراحی لیفت صورت

 • افرادی که در کناره بینی تا کنار دهان چین عمیقی دارند.
 • افرادی که در گونه ها چین عمیق و پوست روی برجستگی گونه آن ها دچار شلی شده است.
 • افرادی که پوست ناحیه گردن آن ها شل شده و همچنین ، چین و ستون های عمودی یا چربی اضافه نیز داشته باشد.

به طور کلی کاندیدای مناسب جراحی لیفت صورت افرادی با پوست شل و افتاده هستند ؛ با عمل لیفت صورت قادر به برطرف کردن افتادگی ابروها ، پیشانی و خطوط عمیق افقی پیشانی که موجب عصبانی نشان دادن چهره فرد می گردد.

نتیجه جراحی لیفت صورت

نتیجه جراحی لیفت صورت ، بسته به ویژگی های فردی در افراد مختلف یکسان نمی باشد و به طور معمول 3 الی 7 سال دوام خواهد داشت. چندین هفته زمان لازم است تا نتیجه نهایی مشاهده شود و قابل ذکر است که بعد از گذشت چندین ماه نیز تغییرات جزئی دیگری قابل مشاهده خواهد بود.

 

جراحی لیفت صورت 2

چگونه برای لیفت صورت آماده شویم ؟

در ابتدا باید با یک جراح پلاستیک درباره لیفت صورت صحبت کنید ؛ ملاقات شامل در ارتباط با موارد زیر می باشد :

 1. تاریخچه پزشکی و آزمایش ؛ به سوالات مربوط به وضعیت پزشکی گذشته و فعلی خود ، جراحی های قبلی ، جراحی های پلاستیک قبلی ، مشکلات ناشی از جراحی های قبلی ، سابقه استعمال سیگار و مصرف دارو یا الکل پاسخ دهید.
 2. پزشک ، آزمایش فیزیکی را انجام می دهد.
 3. بررسی دارو ؛ نام و دوز کلیه داروهای مصرفی تان را تهیه کنید و در اختیار پزشک قرار دهید.
 4. آزمایش صورت ؛ جراح پلاستیک ، عکس هایی از صورت تان را در زوایای مختلف گرفته و ساختار استخوان ، شکل صورت ، توزیع چربی و کیفیت پوست را جهت انتخاب بهترین گزینه برای جراحی ، آزمایش می کند.
 5. انتظارات ؛ جراح سوالاتی را درباره انتظارات شما از نتایج لیفت صورت می پرسد ؛ او به شما در درک تغییراتی که لیفت صورت در چهره شما ایجاد خواهد کرد ، صحبت می کند.

اقدامات قبل از لیفت صورت

 • انجام دستورالعمل های دارویی ؛ شما دستورالعمل هایی را در خصوص ترک مصرف دارو و زمان آن ، دریافت می کنید ؛ برای مثال از شما خواسته می شود تا حداقل دو هفته قبل از جراحی ، مصرف داروهای رقیق کننده خون یا مکمل ها را ترک کنید.
 • اجتناب از خوردن ؛ بعد از نیمه شب قبل از روز جراحی لیفت صورت ، چیزی نخورید ؛ می توانید آب بنوشید و داروهایی که توسط جراح تجویز شده است را مصرف کنید.
 • بیمارانی که قصد جراحی لیفتینگ صورت ، را دارند باید مدتی قبل از انجام جراحی لیفت صورت از مصرف ویتامین E خودداری کنند.
 • توصیه می شود بیماران ، مدتی قبل از انجام لیفت صورت از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنند.
 • افرادی که قصد انجام جراحی لیفتینگ صورت ، را دارند باید مدتی قبل از انجام آن ، مصرف کرم های جوان کننده پوست را قطع کنند.
 • بیماران باید تا مدتی قبل از انجام جراحی لیفت صورت ، از برنزه کردن خود خودداری کنند.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

 • بعد از لیفت صورت ، موارد زیر را تجربه خواهید کرد :
 1. درد ملایم تا متوسط
 2. کشیدگی زخم ها
 3. تورم
 4. کبودی
 5. بی حسی
 6. زخم های شما پانسمان می شود و به همین دلیل فشار جزئی برای به حداقل رساندن تورم و کبودی ، ایجاد می شود.
 • در زمان استراحت ، زیر سرتان را بلند کنید.
 • طبق تجویز پزشک ، داروی مسکن مصرف کنید.
 • پس از عمل لیفت صورت برای کاهش تورم و تغییر رنگ پوست به سمت کبودی چنانچه احساس ناراحتی می کنید می توانید از کمپرس سرد به مدت دو الی چهار روز استفاده نمایید.
 • بعد از گذشت چهار روز می توانید حمام بروید.
 • مواد آرایشی که روی خط موهایتان هست را در هنگام استحمام به ملایمت پاک و تمیز نمایید.
 • به مدت حداقل شش الی دوازده ماه از برنزه کردن و در معرض آفتاب قرار گرفتن خودداری کنید.
 • در معرض مستقیم فشار آب قرار نگیرید.
 • برای اینکه دچار عفونت و علايم آن نشوید هر روز زخم خود را تمیز کنید.
 • چنانچه از سشوار برای خشک کردن مو هایتان استفاده می کنید هرگز آن را روی درجه داغ و گرمای بالا قرار ندهید.
 • در حدود هفت روز بعد از جراحی لیفتینگ صورت و پس از برداشتن بخیه ها ، می توانید برای پوشاندن کبودی ها آرایش کنید و قابل ذکر است که مواد آرایشی را با ملایمت پاک کنید.

جراحی لیفت صورت و گردن

همانطور که گفته شده است ، جراحی لیفتینگ صورت و گردن یکی از جراحی های زیبایی صورت است که بیماران با انجام آن می توانند علاوه بر از بین بردن غبغب خود باعث برجسته تر شدن پوست خط فک شوند ، هم چنین با انجام آن می توان نوارهای ایجاد شده در گردن را بر طرف کرد و باعث سفت شدن پوست صورت و گردن شد.

هزینه جراحی لیفت صورت

هزینه جراحی لیفت صورت ، بستگی به موارد متفاوتی دارد ؛ بنابراین هزینه جراحی لیفتینگ صورت ، از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و نمی توان قیمت مشخصی برای آن تعیین کرد.

نتیجه گیری

لیفت صورت ، چهره ای جوان تر را برای شما به ارمغان می آرود ؛ نتایج لیفت صورت دائمی نیستند ؛ با بالا رفتن سن ، پوست صورت دوباره شروع به افتادن می کند ؛ به طور کلی می توان انتظار داشت که لیفت صورت ، تا 10 سال دوام داشته باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button