زمان مطالعه: 4 دقیقه

مراقبت های بعد از لیفت صورت که شامل برخی اقدامات ساده است می تواند موجب کوتاه تر شدن دوره نقاهت و بهبودی سریعتر بیمار شود. این مراقبت ها شامل چندین اقدام بسیار ساده و کاربردی است که علاوه بر بهبود زخم ، بر سلامتی افراد نیز تاثیر گذار بوده و می تواند نتایج مثبت بعد از عمل جراحی لیفت صورت را برای بیمار به همراه آورد. در ادامه همراه ما باشید تا به طور دقیق با انواع مراقبت های بعد از عمل لیفت صورت آشنا شده و آنها را بررسی کنیم.

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

لیفت صورت یک روش بسیار کاربردی و مناسب جهت برطرف کردن چین و چروک ها و مشکلات پوستی که معمولا در اثر افزایش سن و افتادگی ها پدیدار میشوند ؛ کاربرد دارد. لیفت صورت معمولا به روشهای استفاده از نخ ، تزریق بوتاکس یا عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. اما مهمترین مراقبت های بعد از لیفت مربوط به جراحی می باشد. می دانیم که پوست صورت بسیار حساس و مهم بوده و نقش زیادی در زیبایی افراد ایفا می کند؛ بنابراین مراقبت از آن به خصوص بعد از لیفت صورت یک اقدام بسیار مهم به شمار می رود.
برخی از مهمترین مراقبت های بعد از لیفت صورت شامل مواردی همچون نکاتی زیر هستند که عبارت اند از:

  • استفاده از انواع ویتامین ها و مکمل های تقویت کننده
  • پرهیز از قرار گیری در محیط های آلوده یا حتی دود سیگار
  • رعایت تغذیه بعد از عمل لیفت صورت
  • پیاده روی جهت بهبود گردش خون
  • استفاده به موقع از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده
  • پرهیز از فعالیت ها و ورزش های سنگین
  • استفاده از عینک آفتابی و پرهیز از قرارگیری در نور خورشید
  • پرهیز از شیرجه زدن در استخر
  • پوشیدن لباس راحت (جهت تعویض آسان)
  • استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش تورم و بهبود سریعتر

دوری از سیگار و الکل

نوشیدن نوشیدنی های الکلی یا سیگار علاوه بر اینکه می تواند باعث تحریک زخم و عدم بهبودی شما و طولانی تر شدن دوره نقاهت شود ؛ می تواند مشکلات دی از جمله عفونت زخم ، خونریزی و غیره را هم به همراه آورد. برای مثال سیگار کشیدن می تواند باعث مختل کردن جریان خون شده و خونرسانی به ناحیه صورت را کاهش دهد. در نتیجه این اقدام و بی توجهی به این موارد بیمار با عوارضی همچون باقی ماندن جای اسکار یا عدم بهبود در کوتاه مدت رو به رو خواهد بود.

تغذیه بعد از عمل لیفت صورت

داشتن تغذیه و رژیم غذایی مناسب که به کاهش دوره نقاهت شما کمک کند بسیار مهم است. برای مثال نوشیدن مایعات زیاد (آب ، آب مرکبات و غیره ) می تواند موجب آبرسانی بهتر به نقاط مختلف بدن شده و در نتیجه زخم ناشی از لیفت صورت سریعتر بهبود یابد.
یا استفاده از غذاهای نرم و ملایم مانند سوپ می تواند در فرایند بهبودی تاثیر گذار باشد.

پرهیز از آشپزی و رعایت فعالیت ها

در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بیمار باید مراقبتهای بعد از لیفت صورت را کاملا جدی بگیرد. آشپزی کردن یا قرار گیری در معرض نور می تواند یک عامل بسیار آسیب رسان بوده که بیمار باید از آن پرهیز کند. علاوه بر آن انجام فعالیت های سنگین، که باعث وارد شدن فشار بر ناحیه صورت می شود یا حتی پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی ؛ دیگر موضوعی است که باید به آن توجه و پرهیز نمود.

طرز خوابیدن بعد از لیفت صورت

طرز خوابیدن بعد از لیفت صورت نیز از دیگر نکات بسیار مهم در مراقبت ها به شمار می رود. خوابیدن بعد از لیفت صورت باید به صورتی باشد که صورت شما بالاتر از بدن قرار گیرد. قرار گیری بالاتر سر از بدن به دو دلیل اتفاق می افتد. در مرحله اول به دلیل عدم چرخش سر هنگام خواب و برخورد آن با بالشت و در مرحله دوم به دلیل جلوگیری از ورم بیشتر صورت می باشد. علاوه بر آن فراموش نکنید که رو بالشتی خود را در طول دوره نقاهت به صورت مداوم تعویض کرده و به بهداشت آن اهمیت دهید.

مراقبت از زخم

مراقبت از زخم ، فراهم کردن محیط تمیز ، تعویض بانداژ بعد از لیفت صورت و غیره از مواردی هستند که بیمار باید به طور دقیق آنها را بررسی کند. (با مشورت پزشک متخصص) عدم تعویض به موقع پانسمان یا عدم استفاده به موقع از دارو ها می تواند موجب بروز عفونت و دیر جوش خوردن زخم شود. بنابراین مراقبت زخم ناشی از لیفت صورت را جدی گرفته و محل را تمیز نگه داری کنید.

دوره نقاهت بعد از لیفت صورت

دوره نقاهت بعد از لیفت صورت با توجه به عمل انجام شده ؛ معمولا از 10 روز تا دو هفته متغیر است. البته که دوره نقاهت می تواند بر اثر عواملی چون شرایط جسمانی بیمار، تکنیک جراحی شده ، نوع زخم و غیره متغیر باشد.
سخن پایانی
مراقبت های بعد از لیفت صورت ، شامل اقدامات فعالیتی می باشد که می تواند بر نتایج عمل اثیر مثبت یا منفی بگذارد. برای مثال بی توجهی به رعایت بهداشت می تواند مشکلاتی نظیر عفونت زخم و در نتیجه باقی ماندن جای زخم شود ؛ بنابراین این اقدامات ساده را جدی بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]