زمان مطالعه: 8 دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی شکم و اقداماتی که قبل از انجام جراحی شکم انجام می شود از مسائل مهمی است که در نتیجه جراحی شکم موثر خواهد بود. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی به منظور ایجاد شکمی صاف با حذف کردن چربی های اضافه شکم و پهلوها و رفع پوست های افتاده و چروک شکم انجام می شود. ما در این مقاله قصد داریم در مورد مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی نکاتی را برای شما عزیزان ذکر نماییم که با رعایت کردن این نکات موجب تسریع در روند بهبودی و ایجاد نتایج مطلوب خواهیم شد. زیباجویان هنگام مراجعه به مطب دکتر بهزاد خوروش ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران ، از سوی دکتر از این موارد آگاهی پیدا می کنند.

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم - دکتر بهزاد خوروش

مراقبت های بعد از جراحی شکم چیست ؟

 • داشتن احساس درد بعد از عمل ابدومينوپلاستي امری طبیعی است و با مسکن هایی که بهترین جراح پلاستیک تهران تجویز می نماید قابل تسکین خواهد بود.
 • فرد باید داروهایی که  بهترین جراح فوق تخصص پلاستیک تجویز نموده است را طبق دستور استفاده نماید.
 • رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید و مصرف میوه ها، میگو، ماهی و را در برنامه غذایی خود جای دهید.
 • استراحت مطلق بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممنوع می باشد چرا که موجب لخته شدن خون در اندام تحتانی خواهد شد.
 • فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی را محدود کنید و از فشار آوردن به عضلات شکم تا زمانی که بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران توصیه می کند خودداری نمایید.
 • ورزش بعد از ابدومینوپلاستی ممنوع می باشد.
 • ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است و در اشخاص مختلف متفاوت است و به تدریج و با رعایت کردن نکاتی فروکش خواهد نمود.
 • هنگام استراحت کردن به منظور کم شدن فشار و درد بدن را خم نگه داشته و سر را بالاتر از حد معمول قرار دهید.

نکاتی دیگر در مورد مراقبت های بعد از جراحی شکم

 • پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی که از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی شکم است ، به منظور ایجاد فشار یکنواخت روی شکم می باشد تا تا از لخته شدن خون و خونریزی جلوگیری کند.
 •  باید در انتخاب گن دقت کرد که متناسب با سایز بدن و طبق تجویز جراح پلاستیک باشد تا ناراحتی برای فرد به دنبال نداشته باشد.
 • در هفته اول بعد از جراحی زیبایی شکم انجام ویزیت جهت بررسی قسمت تحت درمان امری ضروری می باشد.
 • به مدت 2 هفته رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید با رعایت کردن مصرف حداقل سدیم باشد.
 • از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی بعد از جراحی شکم تا دو ماه خودداری نمایید.
 • تا چند روز بعد از جراحی شکم داشتن ترشح خونابه و کبودی جزئی در شکم طبیعی می باشد و چنانچه دچار خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم - دکتر خوروش

 

چه غذاهایی به بهبودی سریع تر فرد بعد از عمل جراحی شکم کمک می کنند ؟

از آنجایی که افراد برای رسیدن به یک شکم تخت ، عمل زیبایی تامی تاک را به انجام می رسانند ، یکی از دغدغه هایشان بعد از جراحی این است که چه غذایی مصرف کنند. به همین خاطر در راستای مراقبت های بعد از جراحی شکم ، دکتر نکاتی را در خصوص نحوه تغذیه به آنان گوشزد می کند. به طور کلی پس از بهبودی کامل ، می توان هر نوع غذایی را مصرف کنید و محدودیت صد درصدی وجود ندارد. منتها برای آنکه استایل جدیدتان را حفظ نمایید بهتر است بخش بیشتر برنامه غذایی تان را خوراکی های سالم تشکیل دهند. اما در مورد دوران ریکاوری برای آن که بدن هر چه سریع تر به حالت نرمال خود برگردد و بافت ها و زخم ها ترمیم پیدا کنند ، بهترین پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران مصرف نوعی از مواد خوراکی را توصیه می کند تا روند نقاهت شما از عمل ، سریع تر و مطلوب تر پیش رود.

آب آشامیدنی : دهیدراته شدن بدن بعد از جراحی زیبایی شکم ، ممکن است مشکل ساز شود. بعضی از افراد بخاطر حالت تهوعی که بعد از عمل دارند ، از نوشیدن آب سر باز می زنند ؛ اما باید بدانید که مصرف مایعات به میزان زیاد به بافت های بعد کمک می کنند سریع تر ترمیم شوند.

مواد پروتئینی : گوشت ، حبوبات ، سفیده تخم مرغ و محصولات لبنی همگی سرشار از پروتئین هستند و مصرف آن ها در دوره نقاهت حائز اهمیت است.

ویتامین ها : به جهت جلوگیری از وقوع عفونت بعد از عمل زیبایی شکم ، باید مصرف ویتامین های آ و ث را در برنامه غذایی تان بگنجانید. ویتامین آ در لبنیات و تخم مرغ و ویتامین ث در گوجه ، توت فرنگی و سبزیجات یافت می شوند. همچنین گروهی از ویتامین ها می توانند به کاهش ورم بعد از عمل نیز کمک کنند.

زینک : برای رساندن زینک به بدن می توانید از غلات ، مغزهای آجیل و انواع مختلفی از گوشت ها استفاده کنید. زینک به ساختن سلول های جدید و افزایش انرژی بدن کمک می کند.

مراقبت های بعد از جراحی شکم صرفا به کارهایی که باید انجام دهیم محدود نمی شود ، بلکه لازم است از پرداختن به یکسری امور نیز اجتناب شود. بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران ، در کنار موارد فوق ، مصرف نکردن برخی از مواد غذایی را بعد از جراحی شکم ، مطلوب نمی داند. غذاهایی که بعد از عمل زیبایی شکم نباید بخورید عبارتند از :

 • نمک ؛ به سبب بالا بردن میزان تورم
 • نوشیدنی هایی مثل نوشابه ، باعث نفخ می شوند.
 • مشروبات الکلی ؛ چرا که الکل باعث رقیق شدن خون شده ، تاثیر داروهای مسکن را کمتر کرده و در کل روند بهبودی را کند می کنند.

استفاده از گن بعد از جراحی زیبایی شکم

یکی از مراقبت های بعد از جراحی شکم که اهمیت زیادی دارد ، استفاده از گن می باشد. به چندین دلیل زیر ، جراح پلاستیک از شما می خواهد حتما از گن های مخصوص و طبی استفاده کنید :

 1. کاهش ورم : بعد از جراحی ، اکثر بیماران تا حدودی ورم را تجربه می کنند که کاملا طبیعی است. پوشیدن گن باعث می شود که یک فشار نسبی به بافت های جراحی شده وارد شود و فضایی برای تجمع مایعات اضافی بدن بوجود نیاید.
 2. تسریع بهبودی : به خاطر فشاری که گن طبی شکم به بافت های ناحیه ابدومینال وارد می کند ، خون در بدن به طرز مطلوب تری جریان پیدا میکند. بدین جهت سرعت ترمیم بافت ها و ریکاوری بدن افزایش پیدا می کند.
 3. حفظ نتیجه جراحی : گن مخصوص بعد از جراحی شکم با حفظ فرم جدید ناحیه شکمی و محافظت از آن در برابر صدمات احتمالی محیط اطراف باعث می شود که نتیجه نهایی بدون اشکال ، نمود پیدا کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدو

یکی از پرسش هایی که برای متقاضیان در زمینه مراقبت های بعد از جراحی شکم پیش می آید به نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی مربوط می شود. خوابیدن در حالت درست می تواند به همان اندازه نحوه تغذیه پس از عمل در بهبود سریع بدن ، به شما کمک کند. بهترین روش خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی بدین صورت است که فرد بایستی بر روی کمر دراز بکشد و به کمک تعدادی بالش سر را کمی از بدن بالاتر قرار دهند.

این نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی شکم ، منجر می شود که بر روی برش های جراحی و محل بخیه ها هیچگونه فشاری وارد نگردد و با خونرسانی بهتر به این نواحی به کاهش یافتن ورم و کبودی کمک کند. اگر به طور معمول عادت دارید که بر روی شکم بخوابید ، ممکن است این طریقه خوابیدن برای شما کمی دشوار باشد ؛ اما موظف هستید که این مورد را رعایت کنید. با توجه به این که این افراد طبق عادت ممکن ست در حین خواب تکان خورده و بر روی شکم دراز بکشند ، برای جلوگیری از این امر می توانند چند بالش را در کنار بدن خود قرار دهند. البته این گروه از افراد اگر امکانش را داشته باشند که از صندلی های مخصوصی که پشتی آن ها متحرک است ، استفاده کنند ، احتمال غلت خوردن آن ها در طول خواب خیلی کمتر خواهد بود.

چه موقع بعد از جراحی زیبایی شکم ، می توانیم بر روی شکم بخوابیم ؟

با توجه به نوع ابدومینوپلاستی انجام شده ، ممکن است نیاز باشد این نحوه خوابیدن را به مدت 3 الی 6 هفته و گاها بیشتر هم ادامه دهید. به طور مثال کسانی که مینی ابدومینوپلاستی انجام داده اند ، دوره ریکاوری کوتاه تری داشته و به مدت کمتری به این حالت می خوابند.
در مجموع ، تا زمانی که همچنان ورم و درد در موضع جراحی شده به طور کامل برطرف نشده و زخم ها همچنان بهبودی کامل پیدا نکرده اند ، بهتر است به همین حالت استراحت کنید.

توصیه های مهم در خصوص نحوه و زمان مناسب برای پرداختن به فعالیت های فیزیکی بعد از عمل زیبایی شکم:

یکی از مراقبت های بعد از ابدومنیوپلاستی که لازم به خوبی به آن توجه شود ، نحوه ورزش کردن پس از این عمل زیبایی است. به طور کلی باید بدانید که انجام تمرینات و حرکات ورزشی به صورت تدریجی بوده و اجازه ندارید به یکباره به روتین سابق خود بازگردید. در این خصوص توصیه های مهمی به شما ارائه می شود :

به راهنمایی ها و نکاتی که جراح بازگو می کند ، گوش دهید :

پیش از ان که هر گونه فعالیت فیزیکی را شروع کنید ، بایستی از جانب دکتر اجازه آن به شما داده شده باشد. اگر فرد ورزشکاری هستید و پیش از عمل جراحی نیز به باشگاه می رفتید ، برای اینکه مجدداً تمرینات خود را آغاز کنید باید بهبودی نسبی را کسب کرده باشید. این مسئله از سوی جراح مشخص می شود.

نشست و برخاست داشته باشید :

در روزهای ابتدایی پس از عمل زیبایی شکم ، حتی قوی ترین افراد هم برای نشستن و بلند شدن از سر جای خود ممکن است به کمک فردی دیگر نیازمند باشد. لازم به ذکر است که این مسئله یا درد لحظه ای که به سبب فشار وارد شده به بدن هنگام برخاستن از جا یا نشستن نمود پیدا می کند ، نباید شما را زمین گیر کرده و بدون تحرک بگذارد. 24 ساعت اول بعد از عمل برای اینکه خون در برن جریان پیدا کند و لخته تشکیل نشود ، باید در همان محیط اتاق یا خانه خود به قدم زدن مشغول شوید. هر چه زمان بیشتری از روز عمل می گذرد می توانید به سرعت و مدت پیاده روی خود بیفزایید.

✔ نکته : هر زمان راه رفتن باعث شد احساس درد داشته باشید ، آن را متوقف کنید.

ورزش کاردیو بعد از عمل شکم :

در خصوص مراقبت های بعد از جراحی شکم گفته می شود تمرینات کاردیو با گذشت 2 هفته از عمل می توانند از سر گرفته شوند. این گروه از حرکات ورزشی یاعث بالا رفتن ضربان و تپش قلب شده و جریان خود در بدن سرعت می گیرد. نکته قابل ذکر این است که برای شروع تمرینات حتما با پزشک مشورت کنید و به صورت تدریجی شدت و سنگینی حرکات را افزایش دهید.

چگونه درد بعد از ابدومینوپلاستی را کنترل کنیم؟

درد یک موضوع گزینشی است و هر فردی آستانه درد متفاوتی دارد. بعد از جراحی شکم بخش عمده ای از بیماران دردی را تجربه می کنند که تقریباً یک یا حداکثر دو هفته طول می کشد. پزشک داروهای خوراکی را برای بیمار خود تجویز می کند که به تسکین درد تجربه شده در دوره ریکاوری کمک می کند. بخش عمده ای از درد تجربه شده به دلیل ترمیم عضله است که در طول جراحی انجام می پذیرد. برای کمک به کنترل درد، پزشک به بیمار خود توصیه می کند که تا حد امکان حداقل در طول دو هفته اول بعد از عمل از خم شدن بپرهیزد.
ضمناً کبودی و ورم نیز کاملاً نرمال بوده و در طول یک دوره یک الی دو هفته ای فروکش خواهد کرد. خوشبختانه درد ناشی از این عمل زیبایی با استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل است. بی حسی که در ناحیه شکم حس می کنید نیز تقریباً شش ماه تا یک سال تداوم خواهد داشت. بنابراین هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

آیا ماساژ دادن به بهبود سریع تر بعد از تامی تاک کمک می کند؟

ماساژ لنفاوی یکی از مهم ترین روش هایی است که می تواند به کاهش درد کمک کرده و سرعت بهبود را افزایش دهد. این ماساژ در واقع به بدن کمک می کند تا سریع تر به فرایند بهبود پاسخ دهد و بدن با سرعت بیشتری به دفع سموم بپردازد. ماساژ، گردش مایع لنفاوی را به جریان در می آورد و از احتباس مایع جلوگیری می نماید. تعداد جلسات مورد نیاز برای هر بیمار بر حسب نوع جراحی او متفاوت است. این ماساژ باید به دست یک متخصص واجد شرایط انجام شود تا هیچ عارضه ای را به دنبال نداشته و نتایج مثبتی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]