مراقبت های بعد از جراحی شکم و اقداماتی که قبل از انجام جراحی شکم انجام می شود از مسائل مهمی است که در نتیجه جراحی شکم موثر خواهد بود. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی به منظور ایجاد شکمی صاف با حذف کردن چربی های اضافه شکم و پهلوها و رفع پوست های افتاده و چروک شکم انجام می شود. ما در این مقاله قصد داریم در مورد مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی نکاتی را برای شما عزیزان ذکر نماییم که با رعایت کردن این نکات موجب تسریع در روند بهبودی و ایجاد نتایج مطلوب خواهیم شد. زیباجویان هنگام مراجعه به مطب دکتر بهزاد خوروش ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران ، از سوی دکتر از این موارد آگاهی پیدا می کنند.

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم - دکتر بهزاد خوروش

مراقبت های بعد از جراحی شکم چیست ؟

 • داشتن احساس درد بعد از عمل ابدومينوپلاستي امری طبیعی است و با مسکن هایی که بهترین جراح پلاستیک تهران تجویز می نماید قابل تسکین خواهد بود.
 • فرد باید داروهایی که  بهترین جراح فوق تخصص پلاستیک تجویز نموده است را طبق دستور استفاده نماید.
 • رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید و مصرف میوه ها، میگو، ماهی و را در برنامه غذایی خود جای دهید.
 • استراحت مطلق بعد از عمل ابدومینوپلاستی ممنوع می باشد چرا که موجب لخته شدن خون در اندام تحتانی خواهد شد.
 • فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی را محدود کنید و از فشار آوردن به عضلات شکم تا زمانی که بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران توصیه می کند خودداری نمایید.
 • ورزش بعد از ابدومینوپلاستی ممنوع می باشد.
 • ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی طبیعی است و در اشخاص مختلف متفاوت است و به تدریج و با رعایت کردن نکاتی فروکش خواهد نمود.
 • هنگام استراحت کردن به منظور کم شدن فشار و درد بدن را خم نگه داشته و سر را بالاتر از حد معمول قرار دهید.

نکاتی دیگر در مورد مراقبت های بعد از جراحی شکم

 • پوشیدن گن بعد از ابدومینوپلاستی که از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی شکم است ، به منظور ایجاد فشار یکنواخت روی شکم می باشد تا تا از لخته شدن خون و خونریزی جلوگیری کند.
 •  باید در انتخاب گن دقت کرد که متناسب با سایز بدن و طبق تجویز جراح پلاستیک باشد تا ناراحتی برای فرد به دنبال نداشته باشد.
 • در هفته اول بعد از جراحی زیبایی شکم انجام ویزیت جهت بررسی قسمت تحت درمان امری ضروری می باشد.
 • به مدت 2 هفته رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید با رعایت کردن مصرف حداقل سدیم باشد.
 • از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی بعد از جراحی شکم تا دو ماه خودداری نمایید.
 • تا چند روز بعد از جراحی شکم داشتن ترشح خونابه و کبودی جزئی در شکم طبیعی می باشد و چنانچه دچار خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم - دکتر خوروش

 

چه غذاهایی به بهبودی سریع تر فرد بعد از عمل جراحی شکم کمک می کنند ؟

از آنجایی که افراد برای رسیدن به یک شکم تخت ، عمل زیبایی تامی تاک را به انجام می رسانند ، یکی از دغدغه هایشان بعد از جراحی این است که چه غذایی مصرف کنند. به همین خاطر در راستای مراقبت های بعد از جراحی شکم ، دکتر نکاتی را در خصوص نحوه تغذیه به آنان گوشزد می کند. به طور کلی پس از بهبودی کامل ، می توان هر نوع غذایی را مصرف کنید و محدودیت صد درصدی وجود ندارد. منتها برای آنکه استایل جدیدتان را حفظ نمایید بهتر است بخش بیشتر برنامه غذایی تان را خوراکی های سالم تشکیل دهند. اما در مورد دوران ریکاوری برای آن که بدن هر چه سریع تر به حالت نرمال خود برگردد و بافت ها و زخم ها ترمیم پیدا کنند ، بهترین پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک تهران مصرف نوعی از مواد خوراکی را توصیه می کند تا روند نقاهت شما از عمل ، سریع تر و مطلوب تر پیش رود.

آب آشامیدنی : دهیدراته شدن بدن بعد از جراحی زیبایی شکم ، ممکن است مشکل ساز شود. بعضی از افراد بخاطر حالت تهوعی که بعد از عمل دارند ، از نوشیدن آب سر باز می زنند ؛ اما باید بدانید که مصرف مایعات به میزان زیاد به بافت های بعد کمک می کنند سریع تر ترمیم شوند.

مواد پروتئینی : گوشت ، حبوبات ، سفیده تخم مرغ و محصولات لبنی همگی سرشار از پروتئین هستند و مصرف آن ها در دوره نقاهت حائز اهمیت است.

ویتامین ها : به جهت جلوگیری از وقوع عفونت بعد از عمل زیبایی شکم ، باید مصرف ویتامین های آ و ث را در برنامه غذایی تان بگنجانید. ویتامین آ در لبنیات و تخم مرغ و ویتامین ث در گوجه ، توت فرنگی و سبزیجات یافت می شوند. همچنین گروهی از ویتامین ها می توانند به کاهش ورم بعد از عمل نیز کمک کنند.

زینک : برای رساندن زینک به بدن می توانید از غلات ، مغزهای آجیل و انواع مختلفی از گوشت ها استفاده کنید. زینک به ساختن سلول های جدید و افزایش انرژی بدن کمک می کند.

مراقبت های بعد از جراحی شکم صرفا به کارهایی که باید انجام دهیم محدود نمی شود ، بلکه لازم است از پرداختن به یکسری امور نیز اجتناب شود. بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران ، در کنار موارد فوق ، مصرف نکردن برخی از مواد غذایی را بعد از جراحی شکم ، مطلوب نمی داند. غذاهایی که بعد از عمل زیبایی شکم نباید بخورید عبارتند از :

 • نمک ؛ به سبب بالا بردن میزان تورم
 • نوشیدنی هایی مثل نوشابه ، باعث نفخ می شوند.
 • مشروبات الکلی ؛ چرا که الکل باعث رقیق شدن خون شده ، تاثیر داروهای مسکن را کمتر کرده و در کل روند بهبودی را کند می کنند.

استفاده از گن بعد از جراحی زیبایی شکم

یکی از مراقبت های بعد از جراحی شکم که اهمیت زیادی دارد ، استفاده از گن می باشد. به چندین دلیل زیر ، جراح پلاستیک از شما می خواهد حتما از گن های مخصوص و طبی استفاده کنید :

 1. کاهش ورم : بعد از جراحی ، اکثر بیماران تا حدودی ورم را تجربه می کنند که کاملا طبیعی است. پوشیدن گن باعث می شود که یک فشار نسبی به بافت های جراحی شده وارد شود و فضایی برای تجمع مایعات اضافی بدن بوجود نیاید.
 2. تسریع بهبودی : به خاطر فشاری که گن طبی شکم به بافت های ناحیه ابدومینال وارد می کند ، خون در بدن به طرز مطلوب تری جریان پیدا میکند. بدین جهت سرعت ترمیم بافت ها و ریکاوری بدن افزایش پیدا می کند.
 3. حفظ نتیجه جراحی : گن مخصوص بعد از جراحی شکم با حفظ فرم جدید ناحیه شکمی و محافظت از آن در برابر صدمات احتمالی محیط اطراف باعث می شود که نتیجه نهایی بدون اشکال ، نمود پیدا کند.