جراحی بینی گوشتی

همه چیز درباره جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی ، نوعی جراحی بینی است و بینی گوشتی به بینی های گفته می شود که در قسمت پایین و نوک بینی دارای پوست ضخیم و چربی زایی باشد.

جراحی بینی گوشتی 2

ویژگی بینی های گوشتی

 1. از لحاظ ظاهر : نوک بینی حالت پهن و سوراخ های بزرگ و افتاده ای دارد.
 2. از لحاظ نوع پوست : اگر بینی را به دو نیمه افقی تقسیم کنیم ، دو سوم پایین بینی را پوست ضخیم تشکیل می دهد که دارای غدد چربی فعالی هستند ، اگر با انگشت نوک بینی را فشار دهید ، شاهد تراوش مقداری چربی از آن خواهیم بود.
 3. از لحاظ ساختمان : غضروف و بافت بینی گوشتی ضعیف است.

دلیل افتاده به نظر رسیدن نوک بینی گوشتی

دلیل آن ، این است که پوست بینی ضخیم است و غضروف ضعیف بینی ، توانایی نگهداری پوست ضخیم را ندارد ؛ به همین خاطر ، بینی دچار افتادگی خواهد شد.

نحوه جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی ، از پیچیده ترین و مشکل ترین انواع عمل بینی می باشد که برای داشتن نتایج مطلوب احتیاج به مهارت جراح بینی با تجربه ای دارد ؛ جراحی بینی گوشتی ، با گرافت گذاری و تقویت غضروف ضعیف بینی توسط بهترین جراح بینی گوشتی انجام خواهد شد.

اغلب افرادی که بینی گوشتی دارند ، قبل از اقدام به عمل بینی نگران این موضوع هستند که جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر خواهد بود ؟

باید متذکر شد که جراحی بینی های گوشتی در گذشته ، کاهنده بوده به این صورت که جراح بینی برای برطرف کردن ایرادات و کوچک کردن بینی اقدام به تراش دادن و برداشتن بافت و غضروف بینی می نمود که در نتیجه ، برای زمان کوتاهی بینی زیبا به نظر می رسید.

امروزه ، جراح فوق تخصص پلاستیک بینی گوشتی را با تقویت غضروف و بافت ضعیف انجام می دهد ؛ به این صورت که به منظور تقویت غضروف نوک بینی از غضروف میانی بینی که مستحکم است ، استفاده می کند.

مهمترین مسئله قبل از عمل جراحی بینی دقت در انتخاب جراح بینی است ، نتیجه عمل بینی گوشتی در صورتی موفق خواهد بود و دچار افتادگی و بازگشت نخواهد شد که عمل جراحی بینی توسط بهترین جراح بینی گوشتی انجام گیرد.

جراحی بینی گوشتی

آیا در صورت گوشتی بودن بینی ، نتیجه جراحی معکوس خواهد شد ؟

در صورتی که تکنیک های مناسب به کار برده شود ، پاسخ منفی می باشد ؛ تکنیک های قدیمی رینوپلاستی یا جراحی بینی ، در مقایسه با جنبه های مراقبتی ، بیشتر به جنبه های کوچک کننده مربوط می شدند ؛ در تکنیک های کوچک کننده ، تراش دادن و برداشتن استخوان و غضروف از بینی ، باعث کوچک تر شدن و زیباتر شدن بینی دارای پوست ضخیم برای مدتی می شود.

با این وجود با گذر زمان ، واکنش های زیر پوستی آغاز می گردد و شکل بینی را تغییر داده و باعث کوچکتر شدن بینی می شود ؛ این حرکت دورانی نوک بینی به سمت پایین ، رایج ترین نتیجه حاصل از برگشت جراحی بینی گوشتی می باشد.

امروزه ، تکنیک های مراقبتی برای شکل دادن به بینی دارای پوست ضخیم مورد استفاده قرار می گیرد ؛ غضروف پایه در بینی گوشتی ، تقویت شده ، شکل گرفته و دوباره تجدید می شود ؛ بنابراین ، چرخش رو به پایین یا افتادگی بینی بعد از جراحی بینی ، حتی برای بینی های گوشتی ، به ندرت اتفاق می افتد.

عمل بینی گوشتی با لیزر

شاید این مطلب را در سایت های پزشکی دیده باشید که عمل بینی گوشتی با لیزر انجام می شود ،  باید گفت که بیان این موضوع جنبه تبلیغاتی دارد و حقیقت ندارد ؛ لیزر ، قادر به ایجاد تغییرات روی استخوان بینی نخواهد بود ؛ تنها کاربرد لیزر برطرف کردن ایرادات سطحی پوست بینی از قبیل بر طرف کردن آکنه می باشد.

بینی گوشتی و استخوانی چه تفاوت هایی دارند ؟

به طور عمده بینی به دو دسته گوشتی و استخوانی قابل تقسیم است ، معیاری که منجر به دسته بندی بینی ها می شود غضروف و میزان ضخامت پوست بینی می باشد.

بنابراین ، چنانچه بینی پوستی ضخیم در بخش تحتانی خود داشته باشد و همچنین ، از غضروفی نازک و ضعیف برخوردار باشد ؛ در دسته بینی های گوشتی قرار می گیرد ؛ از دیگر ویژگی های بینی های گوشتی می توان به پهنای نوک بینی ، ارتفاع زیاد و نیز ضخامت پره های بینی اشاره نمود.

بینی استخوانی ، غضروفی محکم و پوستی ظریف و نازک دارد ؛ غالبا در قسمت پل این بینی ها عموما شاهد برجستگی یا اصطلاحا قوز می باشیم.

جراحی بینی گوشتی

انواع بینی های گوشتی و جراحی آن ها

 • یک بینی گوشتی با حفره های بزرگ و غدد چربی بیش فعال

برخی از انواع بینی های گوشتی ، دارای حفره های بزرگ و غدد چربی در زیر پوست می باشند ؛ این پوست ها ، پوست های چرب نامیده می شوند ؛ لایه برداری پوست این بیماران با استفاده از لیزر یا با رژیم غذایی کم نمک ، توصیه می شود ؛ جراح ، معمولا به بیمارانی که تحت درمان های کنترل چربی می باشند ، توصیه می کند تا شش ماه بعد از درمان ، منتظر بمانند.

 • یک بینی گوشتی با غدد چربی کم کار

برخی بیماران با بینی های گوشتی و غدد کم کار ، دارای بینی های قرمز رنگی می باشند ؛ در جراحی این نوع بینی ها ، جراح ، شکل زیباتری را از اسکلت سفت و استخوانی واقع در زیر پوست بینی ضخیم ، خلق می نماید ؛ گاهی اوقات ، جراح ، پوست و غضروف بینی را به هم نزدیک تر می کند ؛ وی این کار را به منظور اجتناب از تجمع بافت اضافی و مواد تخلیه شده در نوک بینی ، انجام می دهد.

تکنیک هایی برای جراحی بینی گوشتی

برای دستیابی به جراحی موثرتر در بینی های گوشتی ، تکنیک های ویژه ای به کار برده می شود :

 1. پیوند غضروف : از آنجایی که پوست بینی ضخیم است ، بهتر است پیوند غضروف برای برجسته نمودن مشخصه های پل و نوک بینی مورد استفاده قرار گیرد.
 2. کاهش چربی در بافت نرم : چربی های شکل دهنده بافت نرم ، در نوک بینی ، به شکل ماهرانه ای نازک می شوند ؛ تا به این ترتیب ، ویژگی های نوک بینی ، بهتر نمایش داده شود.
 3. کاهش نسبی اندازه بینی : اگر فاصله بین پوست و اسکلت بینی بسیار زیاد باشد ، احتمال باقی ماندن جای زخم یا تجمع بیش از حد چربی که باعث تغییر شکل نامطلوب بینی می شود ، بیشتر است.
 4. پشتیبانی ساختاری از بینی : به دلیل وزن سنگین تر در بینی گوشتی ، پوست ضخیم تر به ساختار قوی تری نیاز دارد ؛ بنابراین ، جراحان زیبایی ایرانی ، بنا به تجربه خود ، نسبت صحیحی را بین اندازه بینی و ساختار آن خلق می نمایند ؛ پس از برگرداندن پوست بینی به موقعیت طبیعی آن ، استفاده از ساختار تقویت شده ، به پوست کمک می کند تا در موقعیت بهتری قرار گیرد.

به طور کلی جراحی بینی گوشتی با پوست ضخیم ، به تخصص و تجربه بالایی نیاز دارد ؛ چون درک صحیح جراح از اندازه مناسب بینی به منظور دستیابی به یک نتیجه خوب ، امری حیاتی می باشد.

 

تورم پس از جراحي بيني گوشتي

در بینی های گوشتی با توجه به اینکه دارای پوست ضخیمی هستند ، میزان بروز تورم افزایش می یابد ؛ همچنین ، مدت زمانی که طول می کشد تا تورم بینی کاهش یابد و برطرف گردد در مقایسه با بینی های استخوانی بیشتر است ؛ به طوری که عمدتا تمامی افرادی که از بینی گوشتی برخوردارند زمان کاهش تورم بینی در بازه زمانی 24 الی 36 ماه تخمین زده می شود.

بنابراین مشاهده نتیجه جراحی این نوع از بینی ها پس از گذشت مدت زمان ذکر شده امکان پذیر خواهد بود ؛ در برخی موارد ، جراحان بینی از طریق تزریق استروئید به پوست بینی در طول چند هفته بعد از جراحی بینی اقدام به پیشگیری از تشدید زخم های ناشی ازجراحی می نمایند.

تزریق آمپول کورتون در جراحی بینی گوشتی چه کاربردی دارد ؟

در برخی موارد بعد از جراحی بینی گوشتی ، ممکن است ، جراح بینی‌ به منظور کاهش ضخامت پوست بینی و نیز کاهش تورم پس از جراحی اقدام به تزریق کورتون نماید.

البته میزان تزریق کورتون ، بسیار حائز اهمیت می باشد ؛ چرا که در صورت تزریق کورتون به میزان زیاد ، پوست بینی بیش از اندازه نازک می گردد.

لازم به ذکر است ؛ بیمار پس از تزریق کورتون به مدت 2 هفته باید از چسب زدن به بینی خودداری نماید.

blank

در چه مواقعی جراح بینی توصیه به مصرف راکوتان می نماید ؟

در مواردی که میزان غدد چربی بینی های گوشتی بسیار زیاد باشد ، طبق توصیه پزشک متخصص ممکن است ، مصرف راکوتان به مدت 6 ماه برای بیمار تجویز گردد ؛ چرا که راکوتان در نتیجه جراحی بینی بسیار اثرگذار است.

البته جراح قید می نماید که پس از گذشت 6 ماه و پیش از اقدام به جراحی بینی بیمار مصرف راکوتان را قطع نماید ؛ ضمنا با توجه به صلاحدید پزشک مصرف راکوتان به مدت 3 ماه بعد از جراحی بینی نیز توصیه می گردد.

جراحی ترمیمی بینی گوشتی

برخی افراد  از نتیجه حاصل شده از جراحی اولیه بینی گوشتی که انجام داده اند ، دچار نارضایتی هستند ، بنابراین برای دومین بار و با هدف اصلاح و ترمیم عیوب پیش آمده یا نقایصی که در جراحی اول ، بر طرف نشده اقدام به جراحی مجدد بینی یا اصطلاحا جراحی ثانویه می نمایند.

در اینجا باید متذکر شد که چنانچه افراد در جراحی اولیه بینی نسبت به انتخاب یک جراح زبده و ماهر دقت نمایند ، می توانید میزان نگرانی خود از جراحی بینی و نتایج آن را به حداقل برسانند ، چرا که انجام جراحی بینی توسط یک جراح یبنی حاذق و با تجربه قطعا می تواند شما را در دستیابی به نتایج رضایت بخش از جراحی بینی یاری دهد و منجر به اطمینان خاطر شما از جراحی بینی شود.

ادامه ویدیو فوق در گالری ویدیو سایت موجود می باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحي بيني گوشتي

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم ، انتخاب جراح بینی در رسیدن به نتیج رضایت بخش از جراحی بینی تاثیر بسزایی دارد ، از دیگر مواردی که اثر گذاری بالایی در این مقوله دارد ؛ رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی می باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 • در مصرف داروهایی که جراح بینی برای تان تجویز نموده دقت نمایید و آن ها را در ساعات معین استفاده نمایید.
 • به مدت 24 ساعت پس از جراحی می توانید جهت پیشگیری از تورم و کبودی از کمپرس سرد در نواحی چشم ها به جز روی بینی استفاده نمایید.
 • سعی نمایید از ایجاد حرکات شدید در ماهیچه‌ های صورت اجتناب کنید.
 • در هنگام خوابیدن باید به پشت ( طاق‌ باز ) بخوابید و به کمک دو عدد بالش سر خود را از بدن تان بالاتر قرار دهید.
 • از انجام فعالیت های بدنی شدید و سنگین اجتناب نمایید.
 • هنگام استحمام در روزهای ابتدایی عمل ، مطابق دستورالعمل پزشک حمام نمایید و از خیس شدن گچ بینی پیشگیری نمایید.
 • دقت داشته باشد هرگز با آب داغ حمام نکنید.
 • هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگه دارید.

نکات بعد از جراحی بینی

 • با دهان باز ، عطسه کنید.
 • از تخلیه تحت فشار بینی ( فین کردن ) خودداری کنید.
 • از الکل به‌ هیچ ‌وجه استفاده نکنید.
 • با آب داغ ، استحمام نکنید.
 • سعی کنید ، حتما در هفته ابتدایی پس از عمل از غذاهای مایع مثل سوپ ، فرنی و غیره استفاده نمایید.
 • از خوردن غذاهایی که احتیاج به جویدن زیاد دارند ، پرهیز نمایید.
 • از خوردن غذاهای حاوی نمک زیاد و فلفل جهت پیشگیری از بروز تورم خودداری کنید.
 • حداقل به مدت 3 هفته پس از عمل ، از انجام فعالیت های ورزشی سنگین اجتناب نمایید.
 • به مدت یک ماه از قرار دادن عینک روی بینی پرهیز کنید.
 • به مدت یک ماه از شنا کردن امتناع نمایید.
 • حداقل به مدت 2 هفته بعد از جراحی بینی ، از مصرف الکل و استعمال سیگار خودداری کنید.

جراحی بینی گوشتی

نکات مهم بعد از عمل بینی گوشتی

 1. دقت داشته باشید ، ترشح خونابه از بینی به مدت 4 روز بعد از جراحی بینی امری طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست.
 2. دور چشم ها پس از جراحی دچار کبودی می شوند که حدودا پس از 3 هفته این کبودی ها کاهش یافته و بر طرف می گردند.
 3. ذکر این نکته ضرری است که قاعدتا دوره نقاهت در افرادی که جراحي بيني گوشتي انجم داده اند ؛ در قیاس با دیگر جراحی ها طولانی تر بوده و بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارد.
 4. جراح بینی ، نحوه چسب زدن صحیح به بینی را به بیمار آموزش داده و بیمار باید تا زمان معین شده نسبت به زدن چسب بینی دقت نماید.
 5. چنانچه با علائمی ؛ از قبیل سرگیجه ، تهوع ، خونریزی از بینی ، استفراغ ، درد زیاد در بینی روبرو شدید ؛ بلافاصله با پزشک خود تماس گرفته و در صورت لزوم به مطب وی مراجعه نمایید.

در خاتمه باید گفت که با توجه به مطالب فوق الذکر طبیتا می توان اذعان داشت که نتیجه جراحی بینی در بینی هایی که از پوستی ظریف برخوردارند ، ایده آل تر بوده و تغییرات ایجاد شده به خوبی مشهود خواهد بود ؛ بنابراین هر قدر پوست بینی ضخیم تر باشد امکان مانور جراح بینی محدودتر شده و مشاهده تغییرات اعمال شده به وضوح قابل رویت نخواهد بود.

البته لازم به ذکر است ، امروزه جراحان بینی با به کارگیری تکنیک‌ های نوین جراحي بيني گوشتي توانسته اند ، تقریبا در تمامی جراحی ‌های بینی گوشتی به نتایج موفقیت آمیزی دست یابند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button