جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی نوعی عمل جراحی بینی است که ایرادات بینی را برطرف می کند و طی این نوع جراحی  تغییرات چندان چشمگیری روی بینی اعمال نمی شود، این نوع عمل مناسب افرادی است که انتظار بینی طبیعی عمل شده دارند.

برای ایجاد بینی طبیعی حین جراحی بینی تغییرات عمده در قسمت پشت بینی و نوک بینی ایجاد می شود و تفاوتی که با سایر جراحی های بینی دارد این است که پشت بینی حالت صاف دارد یا به مقدار بسیار کمی قوس ایجاد خواهد شد. جراحی پلاستیک بینی طبیعی بدون ایجاد قوس و فرم عروسکی یا فانتزی خواهد بود و بینی طبیعی متناسب با دیگر اجزای صورت ایجاد خواهد شد.

جراحی بینی طبیعی

اهداف اصلی رینوپلاستی طبیعی

 1. شکل دادن غضروف در موقعیت آناتومی طبیعی بینی
 2. نگه داشتن غضروف در آناتومی صحیح به نحوی که نامتقارن بودن حفره بینی را به حداقل برساند.
 3. به حداقل رساندن استفاده از پیوند نوک بینی که بینی را نوک تیز نشان می دهد.
 4. به حداقل رساندن بالا بودن نوک بینی برای جلوگیری از برگشت بیش از اندازه
 5. ارتفاع بینی را به حداقل بینی می رساند .

مزایای جراحی بینی طبیعی

کوچک بودن بینی یا داشتن حالت قوس دار را نمی توان دلیل بر زیبایی بینی دانست، مهمترین چیزی که در هر جراحی بینی حائز اهمیت خواهد بود، حفظ سلامت عملکرد تنفسی بینی و ثابت بودن نتیجه عمل بینی بعد از چندین سال است.

از مزایای عمل بینی به صورت طبیعی این است که چین های کناره پره های بینی و تغییر حالت فرو رفتگی بینی طبیعی است.

کاندیدای جراحی بینی طبیعی

مردان برای اینکه جذابیت چهره شان حفظ شود و افرادی که دارای بینی گوشتی با پوست ضخیم هستند کاندیدای انجام جراحی بینی طبیعی هستند.

به طور کلی افرادی که بینی گوشتی دارند انتظار عمل بینی طبیعی گوشتی را دارند و آقایان نیز انتظار عمل بینی طبیعی مردانه را دارند طی جراحی بینی جذابیت چهره خود را از دست ندهند یا تغییر صدا را به همراه نداشته باشند.

انواع رینوپلاستی

جراحی بینی ، با توجه به آناتومی هر فرد انجام می شود. بطور کلی ، تکنیک های رینوپلاستی یکی از روش های جراحی زیر خواهد بود :

رینوپلاستی باز

در این جراحی ، یک برش کوچک در نوک بینی بین دو سوراخ بینی زده می شود. این روش به جراح اجازه می دهد دسترسی کاملتری به ساختار بینی داشته باشد تا بتواند بینی را به شکل دلخواه تراش دهد. جراح معمولا جراحی باز را در بیمارانی که نیاز به تغییر شکل نسبتا زیادی دارند به دلیل دسترسی بیشتر به ساختار بینی استفاده می کند ؛ اسکار در کانترهای طبیعی بینی به خوبی پنهان هستند ، بنابراین نامحسوس هستند.

رینوپلاستی بسته

در این جراحی ، برش ها داخل حفره بینی زده می شود. استفاده از این روش جراحی برای بیمارانی که نیاز به تعدیل های کوچک تر در ساختار بینی هستند تا فرم دلخواه خود را بدست آورند ، متداول تر است. مزیت رینوپلاستی بسته این است که زخم های بعد از جراحی دیده نمی شوند ، به هر حال ، این روش نمی تواند برای رینوپلاستی وسیع تر استفاده شود.

در حین جراحی رینوپلاستی

این جراحی معمولا سرپایی انجام می شود یعنی در بیمارستان بستری نمی شوید. شما بیهوشی کامل خواهید داشت. در بیهوشی عمومی ، شما در حین جراحی خواب هستید. متخصص جراحی داخل دو سوراخ بینی را می برد. در موارد سخت تر ، پزشک پایه بینی را برش طولی می زند. جراح استخوان و غضروف داخلی را تغییر شکل می دهد و ظاهر خوشایندتری ایجاد می کند.

بعد از جراحی ، بینی را می توان در یک آتل قرار داد ، زیرا بینی تازه جراحی شده را از تماس ناگهانی حفظ می کند. بعد از آنکه داخل حفره بینی بسته شد ، می توانید به منزل بروید. جراح داروی مسکن تجویز می کند تا در دوره نقاهت اولیه ناراحتی شما را به حداقل برساند. بیماران یک تا دو هفته کبودی و تورم را تجربه می کنند. در ابتدا ، نمی توانید نتیجه عمل را ببینید. اما نگران نباشید ، بخش اعظم کبودی و تورم ها 10 تا 14 روز اول کاهش می یابد.

بعد از 7 الی 10 روز ،  بیشتر بیماران احساس می کنند برای رفتن به مدرسه یا کار آماده اند. نتایج عمل دائمی هستند یعنی بینی جدید در تمام طول زندگی با شما است.

نقش جراح بینی در جراحی بینی طبیعی

رینوپلاستی ، جراحی نسبتا پیچیده ای است که یک جراح زیبایی کارآزموده می طلبد ؛ یک جراح زیبایی را انتخاب کنید که تجربه بسیار زیادی در جراحی زیبایی صورت دارد و رینوپلاستی را به عنوان سهم چشم گیر در طبابت خود انجام داده است.

قبل از اقدام به عمل بینی خود با بهترین جراح بینی طبیعی مشورت نمایند تا ایشان با توجه به نوع و ساختار بینی جراحی بینی بسیار طبیعی را ایجاد نماید و فرد را از نتیجه و تغییرات ایجاد شده بینی آگاه کند. متخصص جراحی پلاستیک با آنالیز کردن بینی با فرم صورت به نحوی جراحی بینی را انجام می دهد که اثری از عمل بینی دیده نشود و ظاهری طبیعی و متناسب با فرم و سایر اجزای صورت ایجاد گردد.

بهترین زمان عمل بینی

طبق توصیه جراحان بینی ، بهترین زمان جهت انجام جراحی زیبایی بینی پس از اتمام سن بلوغ می باشد ؛ چرا که رشد بینی ، از بدو تولد آغاز شده و تا پایان سن بلوغ ادامه دارد ؛ از این رو انجام جراحی زیبایی بینی پیش از اتمام سن بلوغ ، سبب بروز تداخل در رشد بینی شده و منجر به بروز مشکل در افراد می گردد ؛ علاوه بر آن برخی از غضروف های بینی ، وظیفه رشد اعضا صورت را نیز بر عهده دارند ؛ بنابراین با انجام عمل زیبایی بینی زودتر از موعد ، در رشد اعضا صورت نیز اخلال ایجاد می گردد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • اولین و مهم ترین گام جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، انتخاب جراح بینی می باشد چرا که نقش جراح بینی در عمل زیبایی بینی بسیار پر رنگ است و نتیجه آن بسته به میزان مهارت جراح بینی متغیر می باشد.
 • جراح بینی به افرادی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی دارند ، توصیه می کنند از مدتی قبل از شروع عمل بینی از استعمال دخانیات خودداری کنند ؛ چرا که مصرف سیگار یا قلیان قبل از عمل زیبایی بینی ، سبب به وجود آمدن اخلال در حین عمل بینی می شود و احتمال دارد اکسیژن رسانی را با مشکل مواجه کند.
 • یکی دیگر از مواردی که بیماران باید مدتی قبل از شروع جراحی زیبایی بینی از آن دور بمانند ، مصرف الکل می باشد ؛ زیرا مصرف نوشیدنی های حاوی الکل نیز مانند سیگار عمل بینی را با اخلال مواجه می کند.
 • توصیه می شود ، بیماران در روز قبل از جراحی بینی استحمام کنند چرا که آن ها تا مدتی بعد از عمل زیبایی بینی اجازه استحمام ندارند لازم به ذکر است شستن گردن به پایین بعد از عمل بینی ایرادی ندارد اما افرادی که جراحی بینی انجام داده اند باید تا مدتی از شستن سر خود خودداری کنند ، چرا که گچ بینی به هیچ وجه نباید خیس شود.
 • بانوانی که به منظور انجام جراحی زیبایی بینی ، به بیمارستان یا کلینیک مراجعه می کنند بهتر است بدون آرایش باشند.

نکات قبل از عمل زیبایی بینی

 • جراح بینی به آقایانی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، توصیه می کند در روز عمل زیبایی بینی بدون ریش و سبیل به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنند.
 • بیمارانی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، باید در روز جراحی بینی از تنها مراجعه کردن به بیمارستان یا کلینیک خودداری کنند ؛ چرا که حضور همراه در روز عمل زیبایی بینی الزامی می باشد.
 • جراح بینی به بیمارانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی گرفته اند ، توصیه می کند مدتی قبل از عمل زیبایی بینی از مصرف آسپرین ، ژلوفن ، بروفن و از این قبیل داروها که سبب اختلال در انعقاد خون می شوند خودداری کنند ؛ چرا که مصرف این موارد احتمال خونریزی در حین عمل بینی را افزایش می دهد.
 • توصیه می شود بیماران روز قبل از جراحی زیبایی بینی به وفور آب بنوشند.
 • بیماران در روز جراحی زیبایی بینی ، باید ناشتا باشند از همین رو آن ها باید از 8 ساعت قبل از شروع عمل بینی از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.
 • همراه داشتن تمامی سوابق پزشکی در روز جراحی زیبایی بینی ، الزامی می باشد بنابراین بیماران باید هنگامی که جهت انجام عمل بینی به بیمارستان یا کلینیک مراجعه می کنند ، مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بر روی شکم و پهلو و تماس صورت با بالش ، باعث وارد شدن فشار به بینی و صورت می شود ؛ به همین علت به افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می شود تا مدتی از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کرده و طاق باز بخوابند.

قرار دادن دو بالش در زیر سر حین خواب و استراحت ، به روند گردش خون کمک می کند به همین علت با قرار دادن دو بالش در زیر سر و ساختن زاویه 30 درجه در حین خواب ، تورم و کبودی های ناشی از عمل بینی نیز سریع تر بهبود میابند.

تورم و کبودی بعد از عمل بینی

بروز تورم و کبودی بعد از عمل زیبایی بینی ، امری طبیعی و عادی می باشد که در همه بیماران رخ می دهد اما میزان آن با توجه به شرایط بیماران متفاوت می باشد ؛ رعایت مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی کمک شایانی به تسریع در روند بهبودی کبودی و تورم ها می کند.

استفاده از کمپرس یخ ، مصرف آب آناناس ، آب کرفس و غیره تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی بیماران بعد از جراحی بینی دارد.

مصرف الکل بعد از جراحی بینی

بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید تا مدتی بعد از آن از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری کنند چرا که مصرف الکل بعد از عمل بینی سبب تاخیر در روند بهبودی جراحی بینی می شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی

سبک غذایی بعد از جراحی رینوپلاستی بسیار مهم است.  جراح دستورات غذایی و اطلاعات کافی برای داشتن دوره نقاهت بهتر را به شما خواهد داد، در اینجا فهرستی از سبک غذایی ذکر شده است :

غذاهای نرم

توصیه می شود برای کمک به دستگاه هاضمه و اینکه جویدن غذاهای سفت بسیار خطرناک خواهد بود ، غذاهای نرم مثل سس سیب، ماست، تخم مرغ رنده شده، پوره سیب زمینی و سوپ مرغ در دوره نقاهت میل کنید.

غذاهای حاوی فیبر بالا

 1. این نوع غذاها به دستگاه گوارش با بهبود حرکت طبیعی روده و جلوگیری از یبوست کمک می کند.
 2. غلات مانند اسپاگتی با گندم سبوس دار ، برنج قهوه ای پخته شده ، ذرت و نان گندم سبوس دار و غیره
 3. میوه های تازه از قبیل سیب ، پرتقال ، توت فرنگی ، گلابی و غیره
 4. سبزیجات تازه مانند هویچ پخته ، سیب زمینی آب پز ، لوبیا سبز آب پز شده ، بروکلی و اسفناج آب پز شده

غذاهای ضد التهاب

یکی از مهمترین انواع غذا که بعد از رینوپلاستی باید خورده شود غذاهای ضد التهاب است زیرا این غذاها همانطور که از نامش مشخص است به کاهش تورم کمک می کند و به بهبودی سریع تر و آسان تر زخم ها کمک می کند.  این نوع غذاها بویژه شامل غذاهایی می شود که در چربی های اشباع نشده مثل آواکادو، ماهی چربی دار و روغن زیتون خیلی تازه بالا است اما بعضی سبزیجات مثل توت فرنگی ، بلوبری ، بروکلی ، قارچ ، انگور و گوجه فرنگی را شامل می شود. چای سبز و شکلات تلخ از دیگر غذاهای ضد التهاب می باشند.

غذاهای التیام دهنده زخم

نوع مهم دیگر از غذایی که در دوره نقاهت بعد از جراحی باید خورد غذاهای التیام دهنده زخم هستند چون این غذاها به بهبودی سریع و کامل زخم کمک می کند. غذاهای غنی از پروتیئن مثل گوشت، ماهی، تخم مرغ، ماست و غذاهای غنی از ویتامین آ مثل هویچ، پرتقال و برگ های سبز تیره مثل اسفناج و غذاهای غنی از ویتامین ث مثل مرکبات، آب پرتقال و غذاهای غنی شده از روی مثل غذای دریایی التیام دهنده زخم هستند.

سوالات جراحی بینی

آیا جراحی بینی دردناک است ؟

خیر ، برخی از افراد به علت واهمه از درد ناشی از جراحی زیبایی بینی ، از انجام آن منصرف می شوند ؛ در حالی که جراحی زیبایی بینی ، جزء جراحی های دردناک به حساب نیامده و درد ناشی از آن بسیار خفیف می باشد ، به طوری که با مصرف مسکن می توان آن را کنترل کرد.

آیا بیماران مستلزم رعایت نکات قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی می باشند ؟

بله ، در قسمت مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی ، به طور مفصل در این باره توضیح داده شده است ؛ رعایت نکات ذکر شده ، جهت دستیابی به نتایج مطلوب از عمل زیبایی بینی الزامی می باشد.

آیا دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی طولانی است ؟

خیر ، در حال حاضر با توجه به استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در جراحی زیبایی بینی ، دوره نقاهت آن بین 7 الی 10 روز می باشد و پس از گذشت این مدت زمان ، افراد می توانند به سرکار بازگشته و به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ لازم به ذکر است آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button