جراحی بینی استخوانی

همه چیز درباره جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی ، نوعی از جراحی بینی است که به منظور رفع ایرادات ظاهری بینی ؛ از قبیل برداشتن برآمدگی روی پل بینی به منظور داشتن بینی متناسب با دیگر اجزای صورت انجام می گیرد.

ساختار بینی استخوانی : اگر ساختار کلی بینی را به سه قسمت افقی تقسیم نماییم ؛ یک سوم بالایی بینی را استخوان تشکیل داده و دو سوم نیمه پایین را غضروف تشکیل می دهد. در بینی های استخوانی میزان آن بیشتر است.

تعریف بینی استخوانی : به بینی هایی که دارای پوست نازک و بافت و غضروف مستحکم هستند ؛ بینی استخوانی گفته می شود.

ویژگی بینی استخوانی : مشخصه اصلی بینی های استخوانی ، فرم خم و منحنی شکل به اصطلاح وجود قوز روی پل بینی می باشد که این قوز دارای ابعاد مختلفی است.

جراحی بینی استخوانی 2

عمل بینی استخوانی

جراح بینی ، در جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی ، بینی را از لحاظ اندازه ، تقارن ، ضخامت پوست بینی یا وجود انحراف در  تیغه بینی بررسی می کند. جراحی بینی استخوانی ، بسته به نوع ایراد و نظر جراح بینی به یکی از روش های جراحی بینی باز یا بسته انجام خواهد گرفت.

با توجه به روش انتخاب شده ، برش هایی به منظور جدا شدن پوست از ساختمان بینی ایجاد خواهد شد و با انجام عملیات استئوتومی ، تغییراتی روی استخوان و غضروف بینی اعمال می گردد.

قابل ذکر است که به دلیل نازک بودن پوست بینی های استخوانی ، غضروف بینی قابل رویت می باشد و در مواردی برای ایجاد ظرافت بیشتر جراح بینی ممکن است ، روی غضروف بینی سمباده بکشد.

پس از اینکه تغییرات اعمال گردید و هموارسازی ساختمان بینی انجام گرفت ؛ پوست بینی بدون هیچگونه تغییری بر روی ساختمان بینی قرار می گیرد ؛  پوست برش خورده بینی با بخیه زدن به هم متصل می شود و با قرار دادن اسپلینت عمل بینی پایان خواهد یافت.

جراحی بینی استخوانی

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 • انتخاب جراح فوق تخصص پلاستیک بینی یک از اقدامات مهم و سرنوشت ساز می باشد.
 • در سایت های پزشکی مقالاتی را در مورد جراحی بینی مطالعه بفرمایید تا یک زمینه ذهنی از نوع و ساختار بینی خود و نحوه جراحی بینی داشته باشید.
 • بعد از انتخاب جراح بینی به مطب مراجعه کنید و با جراح بینی ، مشاوره داشته باشید و انتظارات خود را از انجام جراحی پلاستیک بینی بیان کنید.
 • آزمایش های لازم تجویز شده را انجام دهید و روز عمل بینی همراه خود داشته باشد.
 • از داروهایی از قبیل آسپرین و بروفن که موجب اختلال در انعقاد خون می شود ، به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی خودداری کنید.
 • دوهفته قبل و بعد از جراحی بینی از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی خودداری نمایید.
 • در صورتی که بیماری خاصی دارید و داروی خاصی استفده می کنید ، جراح بینی را مطلع کنید.
 • شب قبل از عمل جراحی بینی استحمام نمایید و شام سبکی بخورید.
 • به مدت شش تا هشت ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید ، برای اینکه معده حین عمل بینی خالی باشد.
 • روز انجام عمل زیبایی بینی ، همراه یک یا دو همراه یک ساعت قبل از زمان تعیین شده در کلینیک حضور داشته باشید.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

اغلب افراد از نتیجه جراحی بینی ابراز نگرانی می کنند ؛ در پاسخ به این افراد باید گفت که اگر جراحی بینی توسط جراح با تجربه انجام گیرد ، نتایج مطلوب و مورد رضایتی را برای فرد ایجاد خواهد نمود. جراح بینی ، تغییرات را متناسب با دیگر اجزای صورت و با حفظ یا بهبود عملکرد طبیعی بینی اعمال می نماید.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. با توجه به فاکتورها هزینه جراحی بینی استخوانی در افراد مختلف متفاوت می باشد و در جلسه مشاوره بعد از بررسی موارد فوق به فرد اعلام می گردد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. فین کردن بعد از عمل بینی ، سبب شروع خونریزی می شود ؛ بنابراین بیماران باید تا مدتی از فین کردن خودداری کنند.
 2. توصیه می شود به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به بینی ، بیماران تا مدتی بعد از عمل بینی با دهان باز عطسه و سرفه کنند.

استحمام بعد از عمل بینی

 • افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، تا مدتی اجازه شستن سر خود را ندارند ؛ زیرا بعد از عمل بینی به دلایل متفاوتی همچون جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی بر روی آن گچ قرار می دهند و گچ موجود بر روی بینی به هیچ وجه نباید خیس شود.
 • بهتر است بیماران بهترین زمان جهت استحمام را از جراح بینی خود جویا شوند.
 • لازم به ذکر است ؛ شستن گردن به پایین ایرادی ندارد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

 1. افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خود اجتناب کنند ؛ چرا که خوابیدن بر روی شکم یا پهلو سبب وارد شدن فشار به صورت و بینی می شود ؛ بنابراین بیماران بعد از عمل زیبایی بینی باید تا مدتی طاق باز بخوابند.
 2. قرار دادن دو بالش در زیر سر در حین استراحت و خواب علاوه بر کمک به رفع سریع تورم سبب تسریع در خونرسانی نیز می شود.

رژیم غذایی بعد از عمل بینی

 • بهتر است بیماران بعد از جراحی زیبایی بینی ، رژیم غذایی خود را با غذاهای نرم و آبکی شروع کنند و از مصرف غذاهای سفت که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند ، خودداری کنند ؛ چرا که توصیه می شود تا مدتی بعد از عمل بینی صورت بیمار کمترین تحرک را داشته باشد.
 • مصرف برخی از موارد ؛ همچون نمک ، ادویه و غیره سبب افزایش تورم می شود ؛ به همین علت جراح بینی به افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می کند تا مدتی نمک و ادویه را از رژیم غذایی خود حذف کنند.
 • قرار دادن مواردی ؛ همچون آب آناناس ، آب کرفس  و غیره در رژیم غذایی بیماران بعد از عمل بینی ، به تسریع در روند رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی کمک می کند.

استعمال دخانیات بعد از عمل بینی

مصرف سیگار ، قلیان و غیره بعد از جراحی زیبایی بینی سبب بروز تداخل در دوره نقاهت عمل بینی می شود ؛ به همین علت بهتر است افرادی که جراحی بینی انجام داده اند ، تا مدتی از مصرف این موارد خودداری کنند ؛ حتی جراح بینی به بیماران توصیه می کند که در معرض دود این موارد نیز قرار نگیرند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button