زمان مطالعه: 3 دقیقه

ابدومینو پلاستی یک جراحی زیبایی و کانتورینگ شکم به صورت تهاجمی است که توسط جراح زیبایی انجام می شود. اقدامات و مراقبتهای بعد از ابدومینوپلاستی به گونه ای حائز اهمیت بوده که تا حدی نتایج عمل را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال مراقبت غیر صحیح از زخم باعث عفونت و دیر جوش خوردن زخم می شود که حتی باقی ماندن جای زخم را نیز به همراه دارد. بنابراین اگر به تازگی عمل ابدو انجام داده اید یا قصد انجام آن را دارید؛ در این مطلب همراه ما باشید تا به طور دقیق مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی را بررسی کنیم.

مراقبت های بعد از ابدومینو پلاستی یا تامی تاک

جراحی ابدومینوپلاستی یا نام دیگر آن تامی تاک، یک عمل زیبایی می باشد که پزشک با استفاده از این روش اقدام به برداشتن چربی های اضافه دور شکم و پهلو کرده شکم را کانتورینگ می کند. این روش به تنهایی عملی برای لاغر شدن نبوده و تنها برای جنبه زیبایی و برداشتن چربی و پوست اضافه (مانند پوست اضافه ناشی از زایمان) کاربرد دارد. برخی اقدامات بسیار مهم بعد از انجام این عمل بسیار ضروری است که به آن مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی گفته می شود که باید به طور صد در صدی انجام شود. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی ابدو مینو پلاستی با رعایت تغذیه

رعایت تغذیه بعد از ابدومینوپلاستی یکی از نکته های بسیار مهم برای کاهش دوره نقاهت است. ابدومینوپلاستی یک عمل تهاجمی بوده که بدن طی آن با تغییرات گسترده مواجه می شود. بنابراین داشتن تغذیه سالم و مناسب یکی از مهمترین اقدامات برای مراقبتهای بعد از عمل جراحی ابدو به شمار می رود. تغذیه های مناسب برای بیمارانی که به تازگی ابدومینو پلاستی انجام داده اند شامل:
• مصرف انواع سوپ
• مایعات؛ به خصوص نوشیدن روزانه 8 لیوان آب
• استفاده از انواع ویتامین ها چه به صورت طبیعی چه به صورت مکمل
• استفاده از انواع غذاهای حاوی پروتئین جهت ترمیم بافت ها
• پرهیز از مصرف غذاهای چرب، فست فود و مضر

فعالیت

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک شامل ایجاد یک برش در ناحیه ی شکم می باشد که گاهی این خط از سمت راست تا چپ شکم امتداد دارد. بنابراین انجام انواع فعالیت ها به عنوان یکی از روشهای مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی باید بسیار محدود و خاص باشد.
برای مثال بیماری که به تازگی تخت عمل ابدو قرار گرفته به هیچ عنوان نباید تند راه برود، ورزش کند یا فعالیت های سخت انجام دهد. بلکه در روزهای ابتدایی عمل می بایست به صورت آهسته راه برود و در سایر مواقع استراحت کند تا میزان گردش خون مورد نیاز با راه رفتن تامین و در موقع استراحت بدن به بازسازی بپردازد.

نکات مراقبتی بعد از ابدو(پوشیدن گن و لوله درن)

در روز های ابتدایی بعد از جراحی دو لوله از نواحی تحت جراحی قرار گرفته به خارج راه دارند که به آنها درن گفته می شود. وظیفه این لوله ها خارج کردن مایعات یا خونابه های درونی بدن می باشد. بنابراین شما در روز های ابتدایی باید به آرامی با این لوله ها برخورد کرده و مراقب آنها باشید تا در زمان تعیین شده پزشک آنها را از بدن شما خارج کند.
دومین موضوع برای رعایت مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی استفاده از گن مخصوص است. پوشیدن گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار مهم بوده و مزایای زیر را به همراه دارد:
• جای زخم را التیام می بخشد
• گردش خون در نواحی را تنظیم می کند
• کبودی و تورم ناشی از جراحی را سریعتر از بین می برد
• کاهش افتادگی
• کاهش خطر ابتلا به عفونت زخم
• برای انجام فعالیت ها مناسب و کاربردی استپ

مراقبت از زخم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک

زخم ناشی از ابدومینوپلاستی معمولا بزرگ بوده و گاهی شکم را به طور کامل تحت تاثیر قرار می دهد. این زخم گاهی با استفاده از بخیه های جذبی و در برخی موارد از بخیه های غیر جذبی بسته می شود. علاوه بر آن پانسمان مخصوصی روی آن قرار می گیرد که در روزهای ابتدایی توسط پزشک متخصص و پس از ان با توجه به نظر پزشک توسط خود شخص قابل تعویض است.
باید در نظر داشته باشید که در زمان های ذکر شده پانسمان تعویض گشته و پاک کردن زخم به گونه ای که پزشک گفته است انجام شود.

خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

معمولا خوابیدن نیز از نکات قابل توجه برای مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی است. چرا که حرکات افراد طی خواب غیر ارادی است. بنابراین با برخی اقدامات ساده از میزان خطرات آن کاهش دهید.
در روزهای ابتدایی بعد از عمل به شکل V یا زاویه دار بخوابید. به گونه ای که زانو ها خم شود تا برای شکم کشیدگی ایجاد نشود. علاوه بر آن در دو طرف خود بالشت قرار دهید تا هنگام خواب چرخش ایجاد نشود. علاوه بر موارد ذکر شده هنگام بلند شدن به درن ها و زخم توجه زیادی داشته باشید تا کمترین میزان فشار به آن وارد شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]