زمان مطالعه: 4 دقیقه

تناسب اندام و داشتن یک شکم تخت و صاف از معیارهای زیبایی است و بزرگ بودن شکم موجب ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس در آن ها خواهد شد. با انجام آبدومینوپلاستی که به آن جراحی شکم یا تامی تاک نیز گفته می شود می توان چربی و پوست اضافی موجود در ناحیه شکم را حذف کرده و عضلات دیواره شکم را سفت نمود. لازم است این پروسه تحت نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام پذیرد ، تا نتیجه بسیار رضایت بخشی حاصل شود. مراجعه به دکتر بهزاد خوروش می تواند بهترین تصمیم در این راستا باشد.

 آبدومینوپلاستی

کاربرد ابدومینوپلاستی

عمل آبدومینوپلاستی می تواند پوست افتاده و چربی اضافه نواحی شکمی را برطرف سازد و عضلات تضعیف شده را تقویت کند. همچنین طی این پروسه می توان ترک های پوستی و اسکارهای جراحی موجود در ناحیه زیر شکم را رفع کرد.
ابدومینوپلاستی می تواند در کنار دیگر جراحی های زیبایی بدن مانند جراحی سینه یا همراه با روندهای پیکرتراشی مانند لیپوساکشن انجام پذیرد.

مدت زمان لازم برای انجام آبدومینوپلاستی

مدت زمان لازم برای انجام هر یک از  انواع جراحی شکم متفاوت می باشد، به طور کلی می توان گفت که 2 تا 5 ساعت برای انجام جراحی شکم زمان نیاز است.

انواع مختلف ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم :

 • مینی ابدومینوپلاستی
 • ابدومینوپلاستی گرداگرد
 • ابدومینوپلاستی کامل

عوارض ناشی از ابدومینوپلاستی

در صورت انتخاب یک پزشک خوب و حاذق، پس از انجام جراحی شکم تنها یک سری عوارض موقتی در فرد ایجاد خواهد شد که بروز آن ها طبیعی است.

از جمله عوارض شایع بعد از ابدومینوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تورم
 • دردهای موقت
 • بی حسی پوست شکم
 • کبودی
 • سفتی پوست

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

پروسه تامی تاک هم برای زنان و هم مردانی که در سلامت عمومی کاملی به سر می برند و وزن ثابتی دارند ، مناسب است. بهتر است این افراد به کشیدن سیگار عادت نداشته باشند.

زنانی که به واسطه بارداری و زایمان های متعدد عضلات و پوست شکم آنان حالت افتاده ای پیدا کرده اند ، ابدومینوپلاستی را گزینه مناسبی برای رفع این ایرادات می دانند. همچنین آقایان و خانم هایی که زمانی به چاقی مفرط مبتلا بوده و اکنون کاهش وزن قابل توجهی داشته اند ، برای سفت کردن پوست در ناحیه شکمی می توانند تحت جراحی زیبایی شکم قرار گیرند.

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

 • استعمال دخانیات با روند بهبودی تداخل پیدا می کند و ریسک بروز عوارض احتمالی را نیز افزایش می دهد. اگر از جمله افرادی هستید که دخانیات بخشی از عادات روزمره تان است ، باید چند هفته پیش از ابدومنیوپلاستی ، این عمل را کنار بگذارید.
 • قبل از تامی تاک نیابد رژیم های سخت و دشوار را دنبال کنید بلکه باید تغذیه سالمی داشته باشید و تمام موارد موردنیاز بدن را با مصرف خوراکی های مقوی ، فراهم کنید.
 • قطع مصرف داروهای ضد التهاب غیری استروئیدی که باعث رقیق شدن خون می شوند ، یکی دیگر از مراحلی است که قبل از جراحی شکم باید آن را انجام دهید. در غیر این صورت خونریزی در طول عمل و حتی دوره ریکاوری افزایش می یابد.

ماندگاری نتیجه جراحی شکم

نتیجه جراحی زیبایی شکم در صورتی که بیمار ورزش کرده و همراه با آن رژیم غذایی را نیز رعایت کند ماندگار خواهد بود.

شرایط لازم برای انجام جراحی شکم و نحوه انجام آن

 • داشتن حداقل 18 سال سن
 • برخورداری از سلامت کامل فیزیکی

این روش تحت بیهوشی عمومی انجام شده و جراح پلاستیک یک برش برای ایجاد تغییرات لازم در ناحیه مورد نظر ایجاد می کند. سپس بافت های چربی اضافی حذف شده و بعد از ساکشن چربی ، ناف بیمار در محل جدید جایگذاری می شود.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

بهتر است افراد در چند روز اولیه استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایند.

بیماران بعد از گذشت 2 تا 4 هفته مجاز به انجام فعالیت روزانه و بازگشت به محل کار خود بوده و بعد از گذشت 4 تا 6 هفته می توانند به انجام فعالیت های ورزشی و کارهای نسبتاً سنگین بپردازند.

خود مراقبتی بعد از ابدومینوپلاستی

تحت هر یک از انواع آبدومینوپلاستی قرار گرفته باشید در پایان کار ، برش ها با استفاده از نخ بخیه بسته می شوند و بر روی آن ها بانداژ قرار می گیرد. رعایت این امر که در روزهای پس از جراحی چگونه از محل برش ها و پانسمان مراقبت کنید بسیار حائز اهمیت می باشد. بانداژ مورد استفاده باید الاستیکی و محکم باشد تا به بهبودی ناحیه جراحی شده کمک کند. لازم است به مدت حداقل 6 هفته فعالیت های پر فشار و تمرینات سنگین را محدود نمایید. برای رسیدن به ریکاوری مطلوب شما حداقل به یک ماه زمان نیاز دارید

چه زمانی نباید به انجام ابدومینوپلاستی بپردازید؟

 1. بانوانی که می خواهند همچنان به روند بارداری و زایمان خود ادامه دهند بهتر است زمانی برای ابدومینوپلاستی تصمیم گیری نمایند که دیگر میلی به بچه دار شدن ندارند.
 2. آن دسته از افرادی که قصد دارند همچنان وزن خودشان را پایین آورند ، نباید بلافاصله پس از رسیدن به وزن ایده آل تامی تاک انجام دهند؛ بلکه باید مدتی صبر کنند تا وزنشان ثابت شود.

نتیجه ابدومینوپلاستی

با حذف پوست اضافی و چربی تجمع یافته و نیز استحکام بخشیدن دیواره شکمی ، تامی تاک شکمی صاف و تخت را برای شما به ارمغان می آورد. ماندگاری نتیجه ابدومینوپلاستی طولانی مدت خواهد بود اگر موارد زیر رعایت گردند:

 • دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم؛ کاهش مصرف غذاهای چرب و پرنمک و محدود کردن مصرف انواع فست فود

 • داشتن یک برنامه ورزشی منظم ؛ حتی اگر مشغله کاری زیادی دارید می توانید 30 دقیقه از روز خود را به پیاده روی اختصاص دهید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]