زمان مطالعه: 4 دقیقه

لیپوماتیک تکنیکی پیشرفته است که به منظور تناسب اندام و فرم دهی به بدن چربی های اضافه از برخی قسمت های بدن از قبیل شکم ، پهلو ، ران و بازو و غیره برداشته می شود و برای کسب نتایج مطلوب و تسریع در روند بهبودی مراقبت های بعد از لیپوماتیک را جدی بگیرید. دکتر بهزاد خوروش ، بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در تهران ، دستورالعمل کاملی را در اختیارتان قرار داده است.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک روش مناسب برای پیکر تراشی است و برای از بین بردن چربی قسمت هایی از بدن که با رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی از بین نمی رود مناسب است. افرادی که قادر به ورزش کردن نمی باشند یا دچار چاقی موضعی در یک ناحیه هستند و تجمع چربی در بدن شان پراکنده نمی باشد، کاندیدای مناسبی برای انجام لیپوماتیک هستند.

لیپوماتیک روشی برای لاغری و کاهش وزن نمی باشد بلکه روشی ایمن و بی خطر برای از بین بردن چربی های اضافه شکم و ایجاد تناسب اندام در فرد است. ما در این مقاله در مورد مراقبت های بعد از لیپوماتیک و اقداماتی که باید انجام شود اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 • دوران نقاهت این روش از پیکر تراشی 3 الی 7 روز می باشد.
 • چند ساعت اول بعد از لیپوماتیک کاملا استراحت نمایید و در چند روز اول دراز بکشید و از نشستن روی صندلی خودداری کنید.
 • از مصرف سدیم در رژیم غذایی خود اجتناب کنید.
 • داروهای تجویز شده ی جراح پلاستیک را به طور منظم استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین تا مدتی خودداری کنید و فعالیت های روزمره را به نحوی انجام دهید که به اندام جراحی شده فشار وارد نشود.
 • از گن های مخصوصی که جراح فوق تخصص پلاستیک تجویز می کند به صورت مداوم و مرتب استفاده نمایید.
 • به طور معمول بعد از حدود 2 ماه تورم به تدریج کاهش می یابد و بعد از حدود 6 ماه نتیجه اصلی عمل لیپوماتیک قابل مشاهده است.
 • پس از انجام لیپوماتیک می توانید رژیم غذایی خود را پیش بگیرید اما در ابتدا بهتر است از مایعات شروع کنید.
 • از نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال دخانیات تا مدتی که جراح فوق تخصص پلاستیک توصیه می کند خودداری نمایید.
 • روز بعد از عمل به دستور جراح پلاستیک می توانید پیاده روی آهسته ای داشته باشید.
 • برای کاهش کبودی و تورم بعد از لیپوماتیک و تسریع در روند بهبودی با ماساژ دادن به سمت پایین مایعات اضافی را از بدن خارج نمایید.

مراقبت های لازم در 72 ساعت ابتدایی پس از لیپوماتیک

طبیعی است که به مدت 24 الی 72 ساعت بعد از لیپوماتیک از محل ، شاهد ترشح و خروج مایعات اضافی و خونابه باشید. در این بازه زمانی لازم است در طول شبانه روز ،به جز هنگام استحمام ، گن طبی خود را بپوشید. این عمل باعث می شود که ورم بوجود آمده به سرعت کاهش یابد و دوره نقاهت کوتاه تر شود. جراح فوق تخصص پلاستیک به شما خواهد گفت که چه زمانی دیگر به گن نیاز نخواهید داشت.

در 3 روز اول پس از لیپوماتیک ، هر دو ساعت کمی تحرک داشته باشید. این امر هم در جلوگیری از تشکیل لخته خون تاثیر گذار است و هم به جریان مایعات بدن کمک کرده و مانع افزایش ورم می شود. استحمام در 72 ساعت ابتدایی ، به صلاحدید و تشخیص جراح بستگی دارد. به طور کلی هنگام حمام کردن می توانید ناحیه را با آب و صابون بشویید ؛ اما به هیچ عنوان آن ناحیه را به حالت مالش و سایش شست و شو ندهید. پس از اتمام استحمام با یک حوله خشک و بهداشتی محل برش ها را به آرامی خشک کنید. به یاد داشته باشید که به مدت دو هفته لازم است از رفتن به استخر و جکوزی و قرار گرفتن در وان حمام اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت از محل برش ها

برای برداشتن پانسمان از محل برش های جراحی ، لازم است از جراح خود نظرخواهی کنید. او با توجه به میزان بهبودی حاصل شده ، می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. طبق یک قاعده کلی اکثر افراد 1 الی 3 روز بعد از جراحی ، می توانند پانسمان را بردارند. بر اساس طول برش ها ، ممکن است محل شکاف با بخیه بسته شده یا به طور طبیعی جوش خورده باشند.

چنانچه بر روی محل جراحت ها چسب جراحی قرار گرفته ، از برداشتن آن خودداری کنید تا زمانی که خود به خود از بدن جدا شود. جراح نیز می تواند آن را از روی برش ها بردارد. جهت جلوگیری از کشیده شدن لباس بر روی محل برش ها و بروز خارش و سوزش ، لباس های آزاد و گشاد بپوشید.

مراقبت های لازم 2 الی 5 هفته بعد از لیپوماتیک

پس از سپری کردن چند روز ابتدایی بعد از جراحی و استراحت کامل در این بازه ، متوجه خواهید شد که میزان درد و گرفتگی تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. بسیاری از افراد پس از گذشت 2 هفته بهبودی لازم را برای بازگشت به محل کار کسب نموده اند. چنانچه شغل شما پر تحرک بوده و به فعالیت های فیزیکی زیادی نیاز دارد بهتر است مدت بیشتری را مرخصی گرفته و استراحت نمایید.

طی هفته 5 و گذشت یک ماه از لیپوماتیک فرد تقریباٌ دیگر دردی را احساس نخواهد کرد. البته ورم همچنان باقی می ماند و چندین ماه طول می کشد تا به طور کامل برطرف شود. در این مدت بدن شما به نتیجه نهایی نزدیک تر شده و هر چه کبودی و تورم به میزان بیشتری بهبود یابد فرم جدید اندامتان بهتر نمایان می شود. پس از هفته پنجم که بهبودی نسبی را بدست آورده اید ، می توانید فعالیت ها و تمرینات سبک ورزشی را مجدداً از سر بگیرید.

مراقبت های لازم بعد از 2 ماه از انجام لیپوماتیک

دومین ماه پس از جراحی ، زمانی است که بخش عمده ای از ورم و کبودی ها برطرف شده اند. از این رو دیگر ملزم به استفاده از گن طبی نخواهید بود. همچنین محدودیت های مربوط به فعالیت های شما برداشته شده و می توانید مانند سابق به تمام امور خود بپردازید ؛ مگر آن که تشخیص و دستور جراح غیر از این باشد.

شرط رسیدن به اندام دلخواه خود بعد از پروسه ، لازم است که به یک متخصص جراحی پلاستیک حاذق و کاردان مراجعه کنید و دستورالعمل های مر بوط به مراقبت های بعد از لیپوماتیک را که از سوی او به شما ارائه می شود ، به نحو احسن رعایت نمایید. دکتر بهزاد خوروش ، فوق تخصص پلاستیک ، شما را در این امر کمک بسیاری می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]