رینوپلاستی

رینوپلاستی

هدف از رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی ، تغییر شکل بینی با کاهش یا افزایش اندازه ، برداشتن برآمدگی ، جمع کردن پره های بینی ، تغییر زاویه بین لب بالا و بینی و تغییر شکل نوک بینی است.

رینوپلاستی چیست ؟رینوپلاستی 3

برای انجام جراحی رینوپلاستی ، روش های مختلفی وجود دارد ؛ این روش ها عبارتند از :

 1. جراحی رینوپلاستی به روش باز
 2. جراحی رینوپلاستی به روش بسته

این دو روش نسبت به یکدیگر تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن ها در محل ایجاد برش می باشد.

مدت زمان عمل بینی

1 تا 2 ساعت یا بیشتر به طول می انجامد.

اثرات جانبی جراحی بینی

تورم موقت ، بی حسی ، کبودی اطراف چشم ها ، بینی ، سردردهای طولانی همراه با خونریزی و خشکی بینی.

برخی از روش های جراحی بینی ، نیاز دارند که یک اسپلینت یا محافظ روی بینی قرار داده شود.

هماتوم ( جمع شدن خون در زیر پوست ) ، عفونت و واکنش به بیهوشی از آثار جانبی نرمال عمل بینی هستند.

بهبودی بعد از جراحی بینی

برای تسریع در روند بهبودی و به دست آوردن نتایج مطلوب ، مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی را رعایت نمایید.رینوپلاستی 2

 • بیماران باید از کوشش و تقلای زیاد ، خم شدن ، بلند کردن جسم سنگین و زدن عینک آفتابی بلافاصله بعد از عمل بینی ، خودداری کنند.
 • استعمال دخانیات : سیگاری ها باید سیگار را تا زمان بهبودی کامل کنار بگذارند ؛ رفع کمترین تورم ، ممکن است ماه ها طول بکشد.
 • رفتن به سر کار : بعد از 1 تا 2 هفته.
 • شروع فعالیت ها : بعد از 2 تا 3 هفته و اینکه کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرند.
 • استفاده از کمپرس سرد : به مدت 48 ساعت بعد از جراحی بینی به صورت متناوب از آن استفاده نمایید.
 • فعالیت های ورزش : به مدت چند ماه بعد از جراحی بینی از انجام فعالیت های ورزشی که باعث فشار آمدن به بینی می شود ، اجتناب نمایید ؛ از شنا کردن تا مدتی که جراح بینی توصیه می کند ، خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • فشار نیاوردن به بینی : از فین کردن در دوهفته اول خودداری نمایید و برای عطسه کردن با دهان باز عطسه کنید ، از خم کردن سر خودداری نمایید و از رفتن به مکان های پر ازدحام که امکان ضربه خوردن به بینی وجود دارد ، خودداری نمایید.
 • استراحت داشتن : استراحت کافی داشته باشید و هنگام خوابیدن سر را با قرار دادن دو بالش در زیر سر خود آن را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
 • رعایت رژیم غذایی : در روز اول بعد از جراحی بینی ، خوردن را از مایعات شروع کنید و از مصرف غذاهای نرم که احتیاج به جویدن ندارند ، استفاده نمایید.
 • استحمام نمودن : در هفته اول مراقب اسپلینت و پانسمان بینی باشید که به هیچ عنوان خیس نشود.
 • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید : از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب ، خودداری نمایید و چرا که گرما ، باعث تورم بینی خواهد شد.

مراحل جراحی بینیرینوپلاستی 4

 • انتخاب جراح بینی خوب ، از اولین و مهم ترین انتخاب ها در مراحل جراحی بینی می باشد.
 • در جلسه مشاوره با جراح زیبایی بینی توقعات خود را بیان کرده و جراح بینی بررسی های لازم را انجام خواهد داد.
 • سپس اگر تصمیم برای انجام عمل زیبایی بینی قطعی شد ، آزمایش های مورد نیاز و عکس سی تی اسکن از نمای داخل بینی فرد الزامی می باشد.
 • شب قبل از جراحی بینی ، فرد استحمام نموده و شام سبک میل نماید و بین 6 تا 8 ساعت ناشتا باشد.
 • روز جراحی بینی یک ساعت قبل از جراحی بینی با یک همراه در محل معین شده ، حضور داشته باشد.
 • بعد از بستری شدن ، فرد همراه یک پرستار به اتاق عمل راهنمایی می شود.
 • مراحل جراحی بینی در اتاق عمل ؛ طی آشنایی مختصر با گروه درمان ، جراح بینی با شیوه مناسب بیهوشی ، در طی مدت کوتاه شخص را بی هوش می کند.
 • سپس صورت فرد ضد عفونی شده و جراح بینی ، طی ایجاد برش هایی با انجام استئوتومی در جراحی بینی ، ایرادات و تغییرات مورد نظر را اعمال خواهد کرد.
 • جراح بینی بعد از ایجاد برش ، با بلند کردن پوست از روی غضروف و استخوان زیرین بینی و اعمال تغییرات بر روی ساختار استخوان و غضروف ، پوست را سر جای خود قرار داده ، پوست بینی با استخوان و غضروف تغییر شکل یافته منطبق می شود.
 • بعد از اتمام کار ، بینی پانسمان شده و گچ بر روی بینی قرار داده می شود.
 • فرد به ریکاوری منتقل شده و بعد از اینکه هوشیاری لازم را کسب نماید ، به بخش فرستاده می شود.
 • اگر شخص مشکلی نداشته باشد ، ترخیص خواهد شد.

عوارض جراحی بینی

تنگی راه هوایی و اختلال بویایی که گذرا است و حداکثر 1 تا 2 ماه طول می کشد.

یکی از سوالاتی که بیشتر بیماران متقاضی جراحی بینی دارند ، این است که چگونه عوارض جراحی بینی را به صفر یا حداقل ممکن خود برسانیم ؟

 1. جراحی بینی ، را توسط بهترین جراح بینی انجام دهید و کاندیدای مناسب جراحی بینی باشیم.
 2. فرد دچار آلرژی شدید نبوده باشد یا برای بهبود آلرژی حین جراحی بینی ، اقدامات لازم توسط جراح فوق تخصص پلاستیک صورت گیرد.
 3. عمل جراحی بینی طی یکسال گذشته انجام نداده باشد.

نتایج عمل بینی

 • دائمی ، ولی ممکن است حدود یک سال طول بکشد که فرم نهایی خود را بگیرد ؛ عمل ترمیمی بینی یا عمل ثانویه ، معمولاً خیلی کم پیش می آید و نادر است.

تکنیک عمل بینی

پوست بینی از اتصال خود به چارچوب استخوان و غضروف جدا می شود ، که جراح فوق تخصص پلاستیک بینی برای فرم مطلوب آن را شکل می دهد.

فرم دادن بستگی دارد به مشکل شما و تکنیک برگزیده جراح بینی تان ؛ سپس پوست به چارچوب جدید برگردانده می شود ؛ برخی جراحان بینی از درون بینی بخیه می زنند و در تکنیک عمل بینی باز ، بخیه بیرون بینی زده می شود.

رینوپلاستی

جراحی بینی های گوشتی

تفاوت بینی های گوشتی با استخوانی ، در میزان ضخامت پوست بینی و غضروف بینی می باشد ؛ بینی های گوشتی ، دارای پوستی ضخیم با غضروفی ضعیف می باشند ، همین پوست ضخیم بینی های گوشتی است که جراحی این نوع بینی ها را سخت می کند.

پوست ضخیم در بینی های گوشتی ، دو علت دارد ، علت اول به دلیل وجود غدد چربی و دلیل دوم به علت وجود بافت ضخیم بینی می باشد ، جراحی آن دسته از بینی های گوشتی که پوست ضخیم آن ها به علت غدد چربی است ، آسان تر می باشد و نتیجه بهتری نیز دارد.

در گذشته ، ما شاهد آن بودیم که پس از گذشت مدت زمانی از جراحی بینی گوشتی ، آن ها به حالت اولیه خود برمی گشتند ؛ اما امروزه ، جراحان بینی اقدام به حل این مشکل کرده اند و جراحی بینی گوشتی را با تکینیک های جدیدی انجام می دهند که امکان بازگشت پذیری بینی های گوشتی را به صفر رسانده است.

عمل بینی استخوانی

از ویژگی بینی های استخوانی ، می توان به پوست نازک ، غضروف محکم و وجود برآمدگی اشاره کرد ، جراحی بینی استخوانی نیز مانند دیگر انواع بینی به هر دو روش باز و بسته انجام می گیرد.

جراحی بینی های استخوانی ، به دلیل وجود پوست نازک از جراحی بینی گوشتی آسان تر می باشد ؛ اما نازکی بیش از حد پوست بینی نیز می تواند ، جراحی بینی را کمی با مشکل رو به رو می کند ؛ زیرا جراح بینی را با چالشی بزرگ رو به رو می کند و جراح بینی باید جراحی را بدون نقص به اتمام برساند.

نتیجه جراحی بینی استخوانی نیز نسبت به جراحی بینی گوشتی مطلوب تر می باشد و افرادی که بینی آن ها استخوانی است ؛ معمولا از نتیجه جراحی بینی خود راضی تر می باشند.

وضعیت بستری بعد از جراحی بینی

 • معمولاً بستری موقت.

بیهوشی برای انجام عمل بینی

 • عمومی

جراحی بینی با لیزر

حتما شما مطالب بسیار زیادی در سایت های مختلف پزشکی در رابطه با جراحی بینی به وسیله لیزر شنیده اید ، درباره صحت این موضوع باید بگوییم که جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نیست و این مطالب تنها جنبه تبلیغاتی دارند ، تنها استفاده لیزر در جراحی بینی ، می تواند ایجاد پوستی صاف و صیقلی باشد.

در حال حاضر ، پیشرفت لیزر در علم پزشکی به آن درجه نرسیده است که بتوان با آن جراحی بینی را انجام داد ؛ به امید روزی که شاهد جراحی بینی با لیزر باشیم.

آیا جراحی بینی دردناک است ؟

خیر ، بر خلاف تصور اکثر مردم ، جراحی زیبایی بینی دردناک نمی باشد ؛ لازم به ذکر است ، بروز درد خفیف در دوران نقاهت جراحی بینی ، مسئله ای طبیعی می باشد که با مصرف مسکن ، بر طرف می گردد ؛ بنابراین ، در این باره نگران نباشید.

دوران نقاهت جراحی بینی

در حال حاضر ، دوران نقاهت جراحی بینی ، بین 7 الی 10 روز می باشد و افراد با اتمام آن ، می توانند به سرکار بازگشته و به انجام امور روزانه خود بپردازند ؛ لازم به ذکر است ، رعایت توصیه های پزشک در این دوران ، از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و به هیچ عنوان ، نباید در این باره سهل انگاری گردد ؛ چرا که در این صورت ، امکان بروز عوارض ناشی از جراحی بینی افزایش می یابد.

سن مناسب رینوپلاستی

رشد بینی و دیگر اعضا صورت ، همزمان با اتمام سن بلوغ در افراد اتمام می یابد و از آنجایی که عمل زیبایی بینی ، باید پس از اتمام سن رشد بینی انجام گیرد ؛ گفته می شود که بهترین زمان جهت انجام جراحی بینی ، پس از سن بلوغ است.

لازم به ذکر است ، انجام جراحی زیبایی بینی پیش از سن بلوغ ، در رشد بینی و سایر اعضا صورت اختلال ایجاد کرده و منجر به بروز غیرقرینگی در صورت ، می گردد.

هزینه رینوپلاستی

تعیین هزینه نهایی رینوپلاستی ، نیازمند بررسی پارامترهای بسیار و انجام معاینات مورد نیاز توسط جراح بینی می باشد ؛ به همین علت ، به کسانی که تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی گرفته اند ، توصیه به مراجعه نزد جراح زیبایی بینی می گردد.

لازم به ذکر است در برخی از مواقع ، افراد زیباجو خواستار جراحی بینی به دنبال پزشکی با حداقل هزینه می باشند و از این رو ، نسبت به تجربه و مهارت پزشک چشم پوشی کرده و تنها هزینه را مدنظر قرار می دهند ؛ بدین ترتیب با انتخاب جراح بینی بی تجربه ، احتمال بروز عوارض ناشی از عمل بینی در آن ها افزایش می یابد.

آیا بیمه هزینه رینوپلاستی را تحت پوشش قرار می دهد ؟

بیمه ، تنها هزینه جراحی های درمانی را متقبل می شود ؛ بنابراین هزینه رینوپلاستی که جراحی زیبایی است ، تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button