جراحی گوش

چگونگی انجام جراحی گوش

جراحی گوش یا اتوپلاستی یکی از رایج ترین روش های جراحی پلاستیک می باشد که به منظور اصلاح ناهنجاری های گوش و ایجاد تقارن، تغییر حالت و سایز گوش انجام می گیرد. یک روند اتوپلاستی می تواند به زنان ، مردان و کودکان بالای 5 سال برای غلبه بر حس خجالت زدگی و اضطراب ایجاد شده در اثر گوش های برجسته یا دارای شکل ناهنجار ، کمک کند.

باور عموم در جامعه امروز بر این است که داشتن گوش های برجسته و دارای شکل ناهنجار و رها کردن آن ها بدون درمان در طول سال ها ، می تواند برای کودکان و بزرگسالان ، از نظر روان شناختی ، بسیار زیانبار باشد. در نتیجه ، جراحی زیبایی گوش ، به یکی از روند های زیبایی رایج خصوصاً در میان کودکان ، تبدیل شده است.

هدف نهایی از انجام این جراحی ، خلق یک شکل ظاهری طبیعی ، متناسب و متقارن برای گوش ها می باشد. همچنین بر جای نماندن هیچگونه علائمی از انجام جراحی در این اندام نیز یکی از جنبه های مهم در نظر گرفته شده ، در طول این روند محسوب می شود.

جراحی گوش

ایرادات قابل رفع با جراحي گوش

 • بر طرف کردن انواع مشکلات ظاهری از قبیل گوش بزرگ
 • رفع عدم تقارن و نامساوی بودن اندازه گوش
 • رفع مشکلات مادرزادی در مجرای گوش و شنوایی
 • رفع نواقص اکتسابی که در اثر ضربه یا سوختگی به گوش وارد شده از قبیل استفاده از گوشواره های سنگین

کاندیدای مناسب اتوپلاستی

کودکان : زمان مناسب برای اتوپلاستی کودکان بعد از سن 5 یا 6 سالگی می باشد که رشد لاله گوش کامل شده باشد. جراحی گوش در کودکان به دلیل نرم بودن لاله گوش دارای نتایج موفق و مورد رضایتی است.

بزرگسالان : اتوپلاستی در افراد بزرگسال با کودکان متفاوت می باشد به دلیل اینکه غضروف لاله گوش به نرمی کودکان نیست ممکن است به اندازه کودکان نتایج مطلوبی را به همراه نداشته باشد.

قابل ذکر است که تغییرات ایجاد شده در عمل اتوپلاستی به حدی است که رضایت افرادی که انتظارات معقولانه ای دارند را برآورده خواهد ساخت.

مزایای جراحی گوش

 1. برطرف کردن نواقص ظاهری
 2. جراحی ساده و ایمن و بدون هیچ خطری
 3. موجب افزایش اعتماد به نفس فرد
 4. نوع برش های ایجاد شده در سطح حداقل
 5. بهبودی بعد از یک هفته استراحت کامل
 6. بازیابی ظاهر طبیعی و مطلوب گوش

مدت عمل اتوپلاستی

حدود یک ساعت و نیم الی دو ساعت به طول می انجامد.

تکنیک عمل جراحی گوش

با بی حسی موضعی یا بی هوشی کامل در کودکان انجام می شود و یک برش باریک در قسمت پشت گوش ایجاد می شود و غضروف اضافه خارج می گردد و با کمک بخیه های دائمی برش نازک به هم متصل می شود. قابل ذکر است که برش ها به نحوی در پشت چین لاله گوش ایجاد می گردد که بعد از مدتی محو خواهند شد.

جراحی گوش

نتایج مورد انتظار چیست ؟

روند اتوپلاستی می تواند نتایج فوق العاده ای را بدست دهد. این یک تکنیک بسیار دقیق بوده و باید تنها توسط فوق تخصص پلاستیک انجام شود که واجد شرایط بوده و از تجربه لازم برای اجرای ماهرانه این نوع جراحی ، برخوردار باشد.

نتایج بهبود یافته ، بلافاصله بعد از جراحی اتوپلاستی اختصاصی انجام می شود ، ولی این نتایج در ابتدا در زیر پانسمانی که با فشار بر روی گوش ها قرار داده شده و نیز کبودی و تورمی که به طور نرمال ، پس از این جراحی ، اتفاق می افتد ، پنهان می شود.

7 تا 14 روز طول می کشد تا این تورم و کبودی فروکش کرده و نتیجه مطلوب ، قابل رویت شود. بعد از فروکش کردن تورم اولیه ، بهبود های قابل ملاحظه ای در کانتور گوش های دارای شکل جدید ، طی 6 ماه بعد از جراحی ، اتفاق می افتد.

عوارض جانبی اتوپلاستی چیست ؟

 • حساس بودن
 • احساس درد یا خارش در گوش
 • قرمزی
 • تورم
 • کبودی
 • بی حسی یا گزگز کردن

موارد فوق از عوارض موقتی جراحی زیبایی گوش ، بوده که به تدریج برطرف می گردد ؛ بنابراین در این باره ، نگران نباشید.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

 • در صورتی که بیماران پس از جراحی زیبایی گوش احساس درد داشتند ، پس از اجازه از پزشک معالج خود می توانند از مسکن استفاده کنند.
 • جراح گوش برای بیماران در دوران نقاهت عمل زیبایی گوش ، یک سری دارو تجویز می کند که استفاده به موقع و منظم آن ها از اهمیت به سزایی برخوردار است ؛ بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.
 • پس از اتمام جراحی زیبایی گوش ، بر روی گوش ها و دور تا دور سر به منظور کاهش تورم و کبودی یک باند قرار می گیرد ، قرار گیری باند بر روی گوش ها سبب کاهش شنوایی می شود ؛ بنابراین بیماران نترسند ، چرا که شنوایی آن ها پس از برداشتن باند همانند سابق می شود.
 • در اکثر مواقع کسانی که اتوپلاستی انجام داده اند ، پس از گذشت چند روز می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ، اما توصیه می شود تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.
 • بیماران تا مدتی پس از جراحی زیبایی گوش باید از انجام ورزش هایی هم چون شنا و هم چنین رفتن به استخر اجتناب کنند.

جراحی گوش

نکات بعد از جراحی گوش

 • بیماران در دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش باید بسیار مراقب باشند که آب وارد گوش هایشان نشود ؛ چرا که ورود آب به گوش ها سبب بروز عفونت در بیماران می شود.
 • توصیه می شود در دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش ، از مصرف مواد غذایی سفت که نیاز به جویدن دارند ، اجتناب کرده و غذاهای نرم و آبکی را در رژیم غذایی خود قرار دهند.
 • توصیه می شود افرادی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، در دوران نقاهت عمل گوش در حین راه رفتن به پایین نگاه نکنند.
 • توصیه می شود بیماران در دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش ، در حین استحمام از یک پنبه چرب جهت جلوگیری از ورود آب به گوش هایشان استفاده کنند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل گوش

کسانی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، باید از خوابیدن بر روی پهلوها خودداری کرده و طاق باز بخوابند ؛ چرا که خوابیدن بر روی پهلوها سبب وارد شدن فشار به چشم ها می شود ؛ علاوه بر آن ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت کمک شایانی به رفع تورم و کبودی پس از جراحی زیبای گوش می کند ، بیماران جهت ساخت زاویه 30 درجه می توانند دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button