تزریق چربی

یکی از روش های جوانسازی پوست ، تزریق چربی می باشد که به منظور بر طرف کردن ایرادات ظاهری و حجیم سازی بافت های از بین رفته برخی نقاط مانند سینه و باسن انجام می شود.

چربی نوعی فلیر طبیعی می باشد که با روش های مخصوص از بدن خود فرد برداشته شده و به نواحی مورد نظر تزریق خواهد شد. انتخاب پزشک با تجربه ، در کسب نتیجه مطلوب تاثیر گذار است.

تزریق چربی

 

تزریق چربی چیست ؟

تکنیک تزریق  کردن چربی ، چربی را از نواحی دارای چربی اضافی ، مثل بخش بیرونی ران ها ، گرفته و به نواحی فاقد حجم مثل صورت ، دست ها ، سینه ها یا باسن ، انتقال می دهد. این روند بی خطر ، ماندگار و با دوام ، نتایج طبیعی را ایجاد می کند. هر سال ، هزاران نفر تحت درمان تزریق موفق چربی قرار گرفته ، و از نتایج درمان خود رضایت دارند.

چه زمان باید تزریق چربی انجام دهیم ؟

 • اگر نواحی صورت شما فرورفته و خط افتاده است.
 • اگر خواهان نتیجه بهتری نسبت به آنچه ، توسط فیلرهای موقتی فراهم شده هستید.
 • اگر می خواهید کانتور بدنتان را بهبود بخشیده ، اسکارها را اصلاح کرده ، تورفتگی های بدن را پر کرده و دستان و صورت خود را ، جوانسازی نمایید.
 • برای استفاده در بازسازی سینه ها ، برای پر کردن ناهماهنگی های کانتور ، یا پنهان کردن علائم آشکار ایمپلنت سینه

آیا شما داوطلب خوبی برای تزریق چربی هستید ؟

هدف از تزریق کردن چربی ، بزرگ کردن یا پر کردن نواحی دارای کمبود حجم می باشد. این نواحی ، اغلب شامل دست ها ، صورت ( و لب ها ) ، نواحی فرو رفته پوست ، سینه و باسن ( برای بزرگ کردن) می باشد. البته شما باید نواحی دهنده ای که بتوان از آن ها چربی گرفت ، را داشته باشید. شما باید فاقد مشکلات گردش خون ، ناشی از سیگار کشیدن یا موارد پزشکی باشید.

تزریق چربی به صورت

اگر دارای خطوط صورت مثل خطوط لبخند و خطوط پنجه کلاغی هستید ، می توان چربی را به صورت شما تزریق کرد. اسکارهای آکنه و نواحی فرورفته صورت ، لب ها و گونه ها را نیز می توان پر کرد. جراح پلاستیک می تواند حتی از از تزریق کردن چربی ، برای به حداقل رساندن خطوط بین بینی و دهان ، اصلاح فرورفتگی های پوست یا به حداقل رساندن چروک های پیشانی ، استفاده نماید.

بزرگ کردن سینه

اگر می خواهید اندازه سینه های خود را افزایش دهید ، داوطلب خوبی برای تزریق چربی به سینه هستید.

ایمپلنت سینه به اضافه تزریق چربی

اگر شکل سینه در طول روند ایمپلنت باید بهبود یابد ، تزریق چربی مفید واقع می شود. اگر بعد از ایمپلنت سینه ، ناهماهنگی هایی وجود داشته باشد ، می توان آن ها را به منظور ایجاد یک کانتور صاف و شکل بهینه در این اندام ، با چربی پر کرد.

بازسازی سینه با تزریق چربی

اگر بعد از جراحی برای درمان سرطان سینه ، این عضو شما دچار نقص هایی شده است ، تزریق کردن چربی می تواند روش موثری برای پر کردن این نواقص باشد. تزریق چربی یک گزینه برای بازسازی سینه ، بعد از ماستکتومی می باشد. به منظور رسیدن به حجم سینه کافی ، این روند یک فرایند چند مرحله ای است ، که به حداقل دو تا چهار روند تزریق کردن چربی متوالی ، نیاز دارد.

بزرگ کردن باسن با تزریق چربی

بسیاری افرادی که خواهان داشتن باسن پرتر و گردتر هستند ، از تکنیک Brazillian butt lift برای داشتن باسنی زیباتر بدون استفاده از ایمپلنت ، استفاده می کنند. لیپوساکشن ، عموماً برای تراش دادن ناحیه اطراف و جمع آوری چربی خودی ، انجام می شود.

جوانسازی دست با تزریق چربی

تزریق کردن چربی به دست ها ، روش موثری برای اضافه کردن حجم به نواحی چروک ، پوشش دادن رگ های زیر پوست و بهبود دادن کیفیت پوست ، در طول زمان می باشد. اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردارید و نگرش مثبت و انتظارات منطقی دارید ، داوطلب خوبی برای این روند به شمار می آیید.

دست ها به علت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بسیار زودتر از سایر اعضا بدن طراوت و شادابی خود را از دست داده و دچار پیری می شوند ؛ تزريق چربي یکی از بهترین روش های جوانسازی دست می باشد ، با این روش می توان چین و چروک های دست را از بین برد و شادابی و جوانی را به آن برگرداند.

تزریق چربی به چشم

بسیاری از افراد با گودی و سیاهی زیر چشم درگیر می باشند ، آن ها می توانند با تزريق کردن چربي به چشم علاوه بر از بین بردن سیاهی و گودی زیر چشم زیبایی را نیز به آن بازگردانند ، این روش کاملا ایمن و بدون خطر می باشد و عوارضی را برای بیماران به همراه نمی آورد.

انتخاب جراح

جراحی را انتخاب کنید که بتوانید به او اعتماد کنید. جراح خود را بر اساس تحصیلات ، آموزش ، مدرک و تجربه در تزریق چربی و سطح احساس راحتی با او ، انتخاب کنید.

کاربردهای تزریق کردن چربی چیست ؟

 • زاویه سازی فک
 • پر کننده خطوط خنده
 • جوانسازی دست و صورت
 • حجیم سازی و فرم دهی به باسن و سینه ها
 • حجیم سازی لب ، چانه ، گونه ها و فک تحتانی
 • اصلاح تو رفتگی قسمت هایی از صورت که حجم چربی کمی دارند.

مزایای تزریق چربی چیست ؟

 1. روشی غیر تهاجمی می باشد ؛ یعنی بدون ایجاد برش در سطح پوست تزریق انجام خواهد شد.
 2. ماندگاری این روش جوانسازی پوست ، طولانی و طبیعی بوده.
 3. احتمال بروز حساسیت در بدن وجود نخواهد داشت چرا که فیلر طبیعی بوده و از بدن خود فرد برداشته خواهد شد به همین دلیل با بدن فرد سازگاری دارد.
 4. نتایج تزریق چربی ، طبیعی ، دراز مدت و بی خطر است.

معایب تزریق چربی

 • آماده کردن بافت چربی قبل از تزریق ، در مقایسه با فیلرهای پوستی که از پیش آماده هستند ، وقت گیرتر است.
 • تزریق چربی گرچه ماندگار تر است ، ولی نسبت به فیلرها ، هزینه بالاتری دارد.
 • برای بزرگ کردن سینه یا اندازه باسن ، جهت دستیابی به نتیجه مطلوب ، به چند جلسه درمان نیاز دارید.

اسکارها و برش های تزریق چربی چگونه خواهند بود ؟

تنها اسکارها در این تکنیک ، در مرحله لیپوساکشن ایجاد می شوند ، که برای برداشتن چربی از نواحی دهنده ، مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که برش های لیپوساکشن کوچک هستند ، اسکارها نیز کوچک بوده و در نواحی مخفی قرار می گیرند. گاهی اوقات بر حسب محل رسوبات چربی در بدن شما ، برش ها را نمی توان پنهان کرد.

مقدار یا درجه اسکار ، به تکنیک جراح و تمایلات ژنتیکی شما بستگی دارد. بیشتر اسکارهای لیپوساکشن محو می شوند و با گذر زمان ، قابل رویت نمی باشند. اسکارهای قابل رویت ، اغلب زمانی ایجاد می شوند ، که کانولاهای بزرگ لیپوساکشن در بیماران دارای پوست تیره ، مورد استفاده قرار گیرند.

در ویدئو زیر ، دکتر بهزاد خوروش ، فوق تخصص پلاستیک اطلاعاتی درباره تزریق چربی در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

اقدامات قبل از تزریق چربی

 1. جراح شما ، دستورالعمل های قبل از جراحی کامل را فراهم کرده ، سوالات شما را پاسخ داده ، تاریخچه پزشکی کامل شما را دریافت کرده و آزمایش فیزیکی را ، برای تعیین مناسب بودن برای این روند ، انجام می دهد. همچنین جراح عکس های قبل از جراحی را می گیرد.
 2. صرف نظر از نوع جراحی ، آب رسانی قبل و بعد از جراحی برای ریکاوری بهتر و بهترین نتایج ، اهمیت بسیاری دارد.
 3. قبل از جراحی حداقل 6 هفته قبل از روند ، جهت اجتناب از بهبود ضعیف زخم و ایجاد اسکار ، سیگار را ترک کنید.
 4. از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، ویتامین ها و رژیم های خانگی ، که می تواند خونریزی را افزایش دهد ، خودداری کنید.
 5. از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید ، تا شما را به منزل برساند و حداقل برای 24 ساعت اول بعد از جراحی ، مراقب شما باشد.
 6. در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا اینکه از داروی خاصی استفاده می کنید به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
 7. اگر بدن شما نسبت به داروی خاصی حساسیت نشان می دهد،  باید پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.
 8. توصیه می شود افرادی که تصمیم به تزریق چربی گرفته اند حداقل از 1 ماه قبل از انجام آن از مصرف داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنند.
 9. بهتر است مدتی قبل از تزریق چربی از مصرف الکل خودداری کنید.

مراحل تزریق چربی

چربی ها از برخی نواحی بدن خود فرد برداشته می شود. قسمت هایی از بدن مثل نواحی داخلی و خارجی ران و شکم که دارای بافت چربی می باشند از مناسب ترین نواحی برای برداشتن چربی می باشند.

چربی از یک بخش از بدن برداشت شده ، شسته شده و خالص سازی می شود. سپس با دقت با سوزن های دارای طراحی ویژه ، به نواحی درمان تزریق می شود. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، گاهی لازم است جلسات چندین بار تکرار شود. تزریق چربی را می توان بعنوان یک فرایند سه مرحله ای شرح داد :

برداشت

جراح ، ناحیه ای از بدن را برای برداشتن چربی انتخاب کرده و به آن ناحیه ، بی حسی موضعی تزریق می کند. سپس برش کوچکی در ناحیه برای برداشتن چربی ، با استفاده از تکنیک استریل ،وارد کردن کانولای متصل به سرنگ برای استخراج چربی ، ایجاد می شود.

خالص سازی و انتقال

بعد از تهیه مقدار چربی کافی از ناحیه دهنده ، جراح آن را برای آماده کردن سلول های چربی ، جهت انتقال به سرنگ های کوچکی که برای تزریق چربی مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، فرآوری می کند. برای خالص سازی از سانتریفیوژ یا فرایند فیلتراسیون ، برای از بین بردن ناخالصی ها قبل از تزریق ، استفاده می شود.

در این مرحله بلافاصله بعد از برداشتن چربی ، به منظور جداسازی ناخالصی و مایعات از سلول های چربی ، در سانتریفیوژ قرار گرفته و با سرعت بالا چرخانده می شود. پس از جداسازی سلول های چربی آسیب دیده از نمونه گرفته شده ، بافت چربی های زنده آماده تزریق می باشند.

جایگذاری

در مرحله پایانی ، چربی سالم و خالص سازی شده با استفاده از سرنگ های مخصوص در زیر پوست تزریق خواهد شد. ناحیه تعیین شده برای دریافت تزریق ، آماده می شود. جراح ، سوزن یا کانولا را در نقطه برش محل درمان ، وارد می کند. برخی جراحان ، ماساژ دادن ناحیه را برای خلق یک کانتور رضایت بخش ، توصیه می کنند. برخی بر تکنیک جایگذاری برای خلق کانتور مناسب ، تکیه می کنند. ناحیه درمان بعد از تزریق ، پانسمان می شود.

لازم به ذکر است بعد از تزریق چربی ، بروز تورم طبیعی می باشد و برای مشاهده نتیجه نهایی تا برطرف شدن تورم باید صبر کنید.

هدف جراح زیبایی و کل پرسنل کلینیک ، دستیابی به زیباترین و طبیعی ترین نتایج ، و نیز ایجاد یک تجربه جراحی راحت و آسان تا حد امکان ، برای شما می باشد.

ریکاوری بعد از تزریق چربی

 • تورم و کبودی در طول هفته اول ، قابل ملاحظه می باشد.
 • در هفته دوم ، کبودی فروکش می کند ؛ ولی تورم همچنان ادامه دارد.
 • در بیشتر موارد بین روزهای هفتم تا دهم ، بهبودی قابل ملاحظه است ؛ ولی هنوز شرایط لازم برای حضور در محافل عمومی را ندارید.
 • وقتی تورم کاهش یافت ، شما می توانید شاهد تغییرات باور نکردنی حاصل از درمان باشید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

 1. دوره نقاهت تزریق چربی حدود 7 الی 10 روز می باشد و بعد از گذشت این مدت فرد می تواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد.
 2. بعد از تزریق چربی داشتن علائمی چون تورم ، کبودی و درد ، مخصوصا زیر چشم و لب طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست چرا که بعد از مدتی به تدریج بر طرف خواهد شد.
 3. برای تسکین و کاهش تورم تا 48 ساعت مصرف کمپرس یخ را فراموش نکنید.
 4. بعد از گذشت دو روز از تزریق چربی ، استحمام مانعی ندارد ولی مراقب باشید که به ناحیه تزریق شده و نواحی که از آن چربی برداشته شده فشار وارد نشود و از ماساژ دادن این قسمت ها خودداری نمایید.
 5. تا یک هفته در معرض گرما و سرما ، نور مستقیم خورشید ، مواد محرک و حساسیت زا ، مواد شیمیایی و گرد و غبار قرار نگیرید.
 6. وارد شدن فشار به نواحی تزریق شده موجب حرکت کردن چربی تزریق شده می شود ، به همین دلیل به مدت 7 الی 10 روز از ماساژ دادن آن امتناع کنید.
 7. به منظور کاهش تورم صورت ، مصرف سدیم را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.
 8. تا چند هفته از انجام فعالیت های شدید ورزشی خودداری نمایید اما ورزش های سبک مانند شنا و پیاده روی بلا مانع می باشد.
 9. چنانچه در هفته های اول در صورت خود متوجه غیر قرینگی شدید نگران نباشید چرا که این حالت به دلیل تفاوت جذب تورم در دو طرف بدن می باشد و پس از مدتی بر طرف خواهد شد.

تزریق چربی

ماندگاری تزريق چربي

مدت زمان ماندگاری نتیجه تزریق چربی ، در هر فردی متفاوت می باشد و نمی توان زمان دقیق برای آن بیان کرد اما در حالت کلی نتیجه تزريق پس از گذشت 6 ماه از بین می رود ، در صورتی که فرد مایل به افزایش مدت زمان ماندگاری آن باشد می تواند به طور مجدد تزریق را انجام دهد.

زنده ماندن چربی و دوام نتایج به مهارت جراح ، چگونگی برداشت و خالص سازی چربی ، و چگونگی و ناحیه تزریق ، بستگی دارد. برای انجام موفق تزریق چربی ، به یک جراح ماهر بر اساس تجربه و دانش درباره تکنیک ، نیاز است.
یک فرایند بنام گرافت میکروفت ، اگرچه به کار زیادی نیاز دارد ، ولی بهترین روش برای تضمین این مطلب است ، که بالاترین درصد چربی تزریق شده ، انجام شده است.

نتایج تزریق چربی

نواحی که تزریق در آن ها انجام شده ، صاف تر و نرم تر به نظر می رسند ، و شما چهره جوانتر و شاداب تری خواهید داشت. همچنین متوجه بهبود در بافت پوست نیز می شوید.

وقتی تزریق به شکل موفقیت آمیزی انجام گرفت ، یک منبع جدید خون از بدن ایجاد می شود ، و مواد مغذی مورد نیاز برای ادامه حیات چربی های تزریق شده ، را تامین می کند. وقتی این اتفاق افتاد ، نتایج اغلب دائمی می باشند. البته درصدی از چربی ها از ادامه حیات باز می مانند ، و به همین دلیل گاهی تکرار جلسات ، الزامی می باشد.

عوارض تزریق چربی

با توجه به این موضوع که چربی تزریق شده در نقاط مورد نظر از بدن خود فرد تهیه شده است بدن او نسبت به آن واکنش نشان نمی دهد ، اما در برخی از موارد به علت عدم مهارت پزشک ممکن است مشکلاتی از قبیل بی حسی ، عفونت ، تجمع خون ، تجمع مایع و غیره برای بیمار به وجود آید.

هزینه تزریق چربی

هزینه نهایی تزریق ، بسته به عوامل متعددی متغیر می باشد به همین علت ما قادر به بیان قیمت آن نیستیم افراد برای اطلاع از هزینه دقیق تزریق چربی باید به پزشک مراجعه کنند ، پس از معاینه قیمت تزریق چربی مشخص می گردد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button