بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک ، نوعی عمل زیبایی است که با برداشتن بافت چربی و عضله اضافی پلک موجب اصلاح موقعیت پلک و بهبود قابل توجهی در ظاهر فرد خواهد شد ؛ چشم ها ، دریچه ارتباط ما با جهان هستند و از عناصر اصلی زیبایی صورت محسوب می شوند و همچنین ، نقش اساسی در روابط اجتماعی فرد خواهند داشت.( فوق تخصص پلاستیک )

با گذشت زمان و افزایش سن ، پوست پلک بالا و پایین حالت شل و افتاده پیدا می کند و ضعف عضلات ، موجب می شود ؛ چربی از محفظه زیر پلک بیرون بزند و در نتیجه ، باعث ایجاد نمایی زشتی برای پلک خواهد شد ؛ قابل ذکر است که عوامل دیگری نیز در افتادگی پلک تاثیر گذار خواهد بود ؛ برخی از آن ها عبارت اند از :

عوامل وراثتی یا بیماری هایی مانند تیروئید که موجب بیماری های چشمی می شود.

این دسته از افراد می توانند با انجام جراحی بلفاروپلاستي ، به پلک افتاده و پف آلود خود شکلی دوباره بدهند و می توان گفت که بلفاروپلاستي ، عملی برای بهبود ظاهر پوست اطراف چشم خواهد بود.

بلفاروپلاستی

مزایای بلفاروپلاستی

 • ظاهر جوان و سالم تر با رفع پف زیر چشم و کیسه های زیر پلک پایین و همچنین افتادگی پوست پلک بالا
 • برطرف کردن مشکلات بینایی ناشی از افتادگی پلک
 • غیر قابل تشخیص بودن اسکارهای ناشی از جراحی پلک با پنهان شدن در چین طبیعی پلک ها

عملکرد جراحی بلفاروپلاستی

جراحی پلک ، بسته به وضعیت فرد به صورت موضعی با بیهوشی نسبی یا عمومی طی یک الی سه ساعت برای هر چهار پلک به طول می انجامد.

بلفاروپلاستي بسته با اهداف عمل جراحی و توصیه های جراح زیبایی می تواند شامل جراحی پلک فوقانی ، جراحی پلک پایین یا هر دو پلک باشد ؛ برای جراحی پلک پایین ، به منظور برداشتن چربی و پوست اضافه پلک ، برش درست در زیر مژه های پایین ایجاد می شود که پنهان خواهد بود.

قابل تذکر است که جراحی پلک ، چین های کنار چشم را اصلاح می نماید ؛ اما قادر به بر طرف کردن هاله سیاه دور چشم نخواهد بود.

بلفاروپلاستی

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی را می توان به دو قسمت زیر تقسیم کرد:

 • انتخاب یک جراح پلاستیک خوب
 • مراقبت های قبل از بلفاروپلاستي

انجام و رعایت نکات قبل از جراحی زیبایی پلک موجب می شود تا نتایج به دست آمده از آن موفقیت آمیزتر بوده و بیشتر مورد رضایت بیماران قرار گیرد ؛ همچنین با رعایت اقدامات قبل از بلفاروپلاستی می توان احتمال بروز عوارض ناشی از آن را تا حد زیادی کاهش داد.

انتخاب جراح پلاستیک

عاملی که بیشترین تاثیر در نتیجه به دست آمده از جراحی زیبایی پلک را دارد ، میزان تبحر ، مهارت و تجربه جراح پلاستیک می باشد ؛ برای انتخاب یک جراح پلاستیک خوب ، شما نیاز به در نظر گرفتن ویژگی هایی که در ذیل ذکر شده اند ، می باشد :

 • معیارهای یک جراح پلاستیک خوب عبارتند از :
 1. با اصول زیبایی شناسی و اصول ریاضی آشنا می باشد.
 2. سلامت بیمار را بر مسائل مالی ترجیح می دهد.
 3. از مهارت زیاد و سابقه موفقیت آمیزی در زمینه جراحی زیبایی پلک برخوردار است.
 4. و غیره.

بلفاروپلاستی

مراقبت های قبل از بلفاروپلاستی چیست ؟

 1. آگاه کردن جراح پلاستیک از انتظارات خود
 2. مطلع نمودن او از داشتن سابقه بیماری و مصرف داروهای خاص
 3. انجام دادن آزمایشات
 4. قطع مصرف سیگار
 5. قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون

و موارد دیگری که توسط دکتر بهزاد خوروش ، بهترین جراح پلاستیک به شما توضیح داده خواهد شد.

بهبودی و نتایج جراحی بلفاروپلاستی

بعد از اینکه فرد کامل به هوش آمد ، احتمال درد و ناراحتی و همچنین ، احساس سفتی در پلک ها وجود خواهد داشت که طبیعی است و فرد می تواند با خوردن مسکن خوراکی مشکل را حل نماید ؛ بهبودی و آثار کبودی و ورم بعد از 3 الی 4 هفته از بین خواهد رفت.

نتایج جراحی پلک ، تا چندین سال باقی می ماند و اغلب نتایج دائمی را به همراه خواهد داشت.

بلفاروپلاستی

دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی پلک

فعالیت

از انجام هر گونه فعالیت فیزیکی سنگین ؛ شامل بلند کردن اجسام سنگین ، خم شدن یا چمباتمه نشستن خودداری کنید ؛ فعالیت های فیزیکی سنگین باعث افزایش فشار بر روی چشم و در نتیجه خونریزی می شود ؛ پزشک به شما می گوید که چه زمان می توانید به فعالیت های فیزیکی نرمال خود بازگردید.

در حالت نیمه قائم بخوابید ؛ در هنگام خوابیدن ، از تعدادی بالش برای بلند کردن قسمت فوقانی کمر خود استفاده کنید.

از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.

شما باید از چشمان خود در برابر نور آفتاب و عوامل دیگری ؛ از قبیل باد محافظت کنید ؛ عینک های آفتابی تیره و فرم داری بزنید که اطراف چشمانتان را نیز پوشش دهند.

به منظور افزایش دادن مراقبت ، از یک کلاه نیز استفاده کنید ؛ در خصوص استفاده از کرم ضد آفتاب ، دستورات پزشک تان را دنبال کنید.

به چشمان تان فشار نیاورید

کتاب نخوانید و حداقل به مدت یک هفته بعد از جراحی پلک ، از تماشای تلویزیون خودداری کنید ؛ این فعالیت ها باعث خشک شدن چشم های شما شده و در صورتی که بخواهید به روند بهبود سرعت بدهید ، باید از انجام این کارها خودداری نمایید.

بلفاروپلاستی

زیاد استراحت کنید

به بدن و چشمان خود استراحت بدهید ؛ در واقع ، یک خواب خوب شبانه یکی از بهترین روش ها برای سرعت بخشیدن به روند بهبود می باشد ؛ چون کمبود خواب ، روند بهبود یافتن زخم ها را آهسته می نماید.

سیگار کشیدن را ترک کنید

اگر سیگاری هستید ، باید بدانید که سیگار کشیدن بر روی روند بهبودی تاثیر می گذارد ؛ سیگار کشیدن ، روند بهبودی را آهسته می کند ؛ همچنین خطر عفونت بعد از جراحی را افزایش می دهد ؛ شما می توانید با ترک سیگار به مدت حداقل شش هفته قبل از جراحی ، از بروز این مشکلات جلوگیری نمایید.

داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید

اگر فکر می کنید دارو ، آنطور که انتظار دارید اثر نمی کند ، با پزشک خود تماس بگیرید ؛ در صورتی که می خواهید مصرف دارویی را متوقف کنید یا قصد تغییر دارویی را دارید ، به پزشک خود در خصوص حساسیت دارویی خود اطلاع دهید.

داروهای مسکن

شما احتمالا برای کاهش درد ، به داروهای مسکن نیاز خواهید داشت ؛ مصرف داروی مسکن ، باعث احساس سرگیجه و خواب آلودگی می شود ؛ در هنگام بلند شدن از تخت خواب ، یا در زمان نیاز به کمک ، به یکی از نزدیکان خود اطلاع داده و از او کمک بگیرید.

صبر نکنید تا درد شدت یابد ، بعد دارو را مصرف کنید.

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button