زمان مطالعه: 10 دقیقه

 جراحی پلک به منظور اصلاح افتادگی ، پف یا چروک پلک ها و بیرون زدگی کیسه های چربی دور چشم مورد استفاده قرار می گیرد. این شرایط وقتی به وجود می آید که چربی در لایه های ماهیچه وارد می شود. دکتر بهزاد خوروش ، بهترین فوق تخصص پلاستیک و جراح پلک در تهران ، به سبب تجارب بسیار خود ، بهترین عملکرد را در این حیطه داشته و نتیجه ای فوق العاده را برایتان رقم می زند.

جراحی پلک - دکتر خوروش

جراحی پلک به چه منظور انجام می شود ؟

این جراحی معمولا بنا به دلایل زیبایی انجام می شود. همچنین این جراحی یک روش موثر برای بهبود دادن بینایی در افراد مسن تری که پلک های بالای افتاده شان در مسیر دید آن ها قرار می گیرد ، به شمار می آید. با جراحی پلک ، از شر حلقه های تیره زیر چشم ها ، خطوط پنجه کلاغی یا دیگر چین و چروک های صورت ، خلاص نمی شوید. این مشکلات ، اغلب به همراه تکنیک های دیگر از قبیل صاف کردن پوست با لیزر ، تزریق های فیلر یا لیفت های پیشانی انجام می شود. با پیر شدن پوست ، این عضو ، حالت ارتجاعی خود را از دست داده و به تدریج شل می شود. فقدان حالت ارتجاعی به اضافه کشیدگی مستمر ناشی از نیروی جاذبه ، باعث می شود که پوست اضافی در پلک های بالایی و پایینی تجمع یابد.

پوست اضافی در پلک پایینی ، باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی ها می شود. در پلک های بالایی ، یک تاخوردگی اضافی در پوست ، می تواند بر روی مژه ها آویخته شده و بر سر راه بینایی ، مانع ایجاد کند. چربی که بر باعث برآمده شدن حدقه چشم در جمجمه می شود نیز می تواند باعث برآمده شدن پلک های بالایی و پایینی شود. غشای نازکی که چربی را سرجای خودش نگه می دارد ، به مرور زمان ضعیف شده و اجازه می دهد که چربی در پلک ها شبیه به فتق ، به سمت جلو بیاید.

چه کسانی داوطلب ایده آل برای جراحی زیبایی پلک هستند ؟

بهترین داوطلبین برای عمل زیبایی پلک از نظر بهترین دکتر جراحی پلک در تهران ، کسانی هستند که در موقعیت سلامت خوب بوده و ایده منطقی در مورد خواسته خود ، داشته باشند. بیشتر داوطلبین ، 35 سال به بالا هستند ، ولی اگر پلک های پف کرده یا افتاده ، در خانواده ، ارثی باشد ، شما می توانید برای زودتر انجام دادن جراحی ، تصمیم بگیرید. جراحی پلک می تواند چهره شما را بهبود بخشیده و اعتماد به نفس تان را بالا ببرد ، هر چند این جراحی باعث رسیدن به چهره ایده آل نشده و ساختار صورت شما را تغییر نمی دهد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید جراحی زیبایی پلک را انجام دهید ، درباره اهداف خود فکر کرده و با بهترین دکتر بلفاروپلاستی در تهران درباره آن ها گفتگو کنید.

جراحی پلک

تکینیک عمل جراحی پلک

عمل زیبایی پلک تحت بی حسی موضعی یا به صورت نیمه بیهوشی و از طریق برداشت پوست اضافی ، عضله و چربی اضافه موجود در پلک ها صورت می پذیرد. در بلفاروپلاستی پلک فوقانی برش ایجاد شده حدودا 8 الی 10 میلی متر بالاتر از لبه پلک می باشد و پس از جراحی ، جای بخیه ها به تدریج برطرف شده و دیگر قابل تشخیص نخواهد بود. برای جراحی پلک تحتانی نیز ، برشی که به منظور برداشت چربی و پوست اضافی ایجاد می شود در بخش زیرین مژه های پایینی می باشد و جای بخیه عمل پلک پایین به راحتی در زیر مژه ها مخفی می شود. مدت زمان عمل 1 ، الی 3 ساعت برای هر چهار پلک خواهد بود.

ضرورت انتخاب بهترین جراح پلک

موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی پلک مستلزم میزان تجربه و مهارت بهترین دکتر عمل پلک در تهران می باشد ، لذا هر قدر میزان تبحر و تجربه جراح بالاتر باشد ؛ انتظار کسب نتایج بهینه از عمل زیبایی پلک نیز افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب در صورت عدم تبحر و تجربه جراح بلفاروپلاستی در تهران ، ممکن است نتیجه قابل قبولی از بلفاروپلاستی حاصل نشود و حتی در حین عمل یا پس از آن عوارضی برای بیمار به وجود آید.

آیا جراحی پلک عوارض جانبی دارد ؟

در صورت عدم انجام جراحی توسط جراح متخصص و مجرب ممکن است عوارض زیر بروز نمایند :

 • سفتی موقت پلک ها
 • تورم
 • کبودی
 • سوزش و خارش موقت
 • ریزش اشک بیش از اندازه
 • حساسیت به نور در هفته های اول
 • تاری موقت دید یا دو بینی
 • عفونت یا خونریزی
 • خشکی چشم ها
 • عدم تقارن موقت در پلک ها در طی مراحل بهبودی
 • عدم بسته شدن کامل پلک ها در حدود 1 ماه

جراحی پلک

اقدامات قبل از جراحی پلک

 • از سوی بهترین دکتر عمل پلک در تهران توصیه می شود به مدت 2 هفته قبل از عمل از مصرف قرص آسپیرین و داروهایی که حاوی اسپرین هستند خودداری کنید.
 • به تجویز پزشک ، قبل از عمل زیبایی پلک ، از پلک های بیمار عکسبرداری می شود تا پس از انجام عمل نتیجه جراح با حالت قبل از عمل مقایسه گردد.
 • متقاضی جراحی پلک باید به مدت 2 هفته پیش از عمل ، از مصرف سیگار و مشروبات الکلی اجتناب نماید.
 • در صورت ابتلا به بیماری های خاص و همچنین مصرف داروهای مخصوص ، الزامی است که پزشک خود را از این موضوع مطلع نمایید.
 • آزمایشات لازم را که جراح برای شما تجویز و توصیه نموده را حتما انجام دهید و در روز عمل همراه خود داشته باشد.
 • در شب قبل از عمل ، استحمام نمایید.
 • در روز عمل ، هیچ گونه آرایشی نداشته باشید.
 • شب قبل از جراحی پلک ، شام سبک میل فرمایید.
 • حتما 8 ساعت قبل از عمل از خوردن غذا و نوشیدن مایعات پرهیز کنید.
 • در روز عمل حتما ناشتا باشید.
 • در روز عمل ، هیچ گونه وسایل فلزی و زیورآلات نباید به همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • استفاده از کمپرس سرد طی 48 ساعت اولیه عمل از موارد بسیار مهم پس از بلفاروپلاستی می باشد.
 • به دلیل استفاده از پمادهای چشمی در موضع درمان ، دید بیمار تار می شود و گاهی دچار اشک ریزی می گردد که این موارد در اثر وجود تورم در پلک ها می باشد و در هفته اول پس از جراحی به طور کامل رفع می گردد.
 • در روزهای آغازین پس از جراحی پلک ، باید مایعات به میزان کافی مصرف شود.
 • پس از عمل ، جهت مراقبت از چشم و پلک ، پدهایی روی چشم ها قرار داده می شوند که مراقبت از این پدها و تعویض آن ها یک مرتبه در طول شبانه روز ، الزامی است.
 • 3 روز بعد از جراحی پلک باید جهت برداشتن پدها به پزشک متخصص مراجعه شود.
 • برداشتن پدها ممکن است سبب ایجاد درد خفیفی شود ، لذا توصیه می شود یک ساعت قبل از مراجعه جهت تسکین درد از داروهای مسکن استفاده شود.

سایر مراقبت ها بعد از جراحی پلک

 • در هنگام خوابیدن ، به کمک یک پنبه ، اقدام به تمیز نمودن پمادهای اضافی روی بخیه ها نمایید و سپس پماد چشمی را به بخش داخلی پلک و روی بخیه ها بمالید. این کار باید روزانه دو مرتبه تا زمانی که بخیه ها وجود دارند انجام شود.
 • انجام فعالیت هایی که باعث خشکی چشم شوند مانند نگاه کردن به موبایل و مانیتور ، تماشای تلویزیون و مطالعه ممنوع می باشد.
 • فرد بعد از عمل زیبایی پلک ، باید به مدت چند هفته در مقابل نور خورشید و باد از عینک آفتابی تیره استفاده نماید.
 • انجام ورزش های سخت ، حرکاتی نظیر خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین پس از جراحی پلک تا چند مدت ممنوع است.
 • پس از بلفاروپلاستی به دلیل استفاده از نخ های قابل جذب در موضع تحت درمان نیازی به کشیدن بخیه ها نخواهد بود.
 • میزان تورم درنواحی اطراف پلک در هر فردی متفاوت است ، به طور کلی این کبودی ها به تدریج رفع می شوند و حتی در مواردی که دچار تورم و کبودی شدید هستند نیز پس از گذشت 2 الی 3 هفته این تورم و کبودی مرتفع می شود.
 • در شرایطی که پس از گذشت ۲ هفته از جراحی پلک جای بخیه ها همچنان باقی باشد و تورم پلک ها از بین نرفته باشد بر اساس تشخیص پزشک معالج و تجویز وی می توان از کرم های ترمیم کننده استفاده نمود.

 

جراحی پلک - دکتر خوروش

انواع جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک : عمل زیبایی پلک همانطور که از نامش پیداست تنها در راستای زیبایی و جوانسازی نواحی پلک و چشم به انجام می رسد و هیچ رویکرد درمانی ندارد. طی این پروسه پف های زیر چشم که ظاهر ناخوشایندی را برای چهره ایجاد می کنند و افتادگی پلک فوقانی تا حد امکان برطرف می شوند. بدین ترتیب فرد به ظاهر جوان تری دست پیدا می کند.

جراحی درمانی پلک : زمانی که افتادگی پلک بالا و پف پلک پایین بیش از حد طبیعی باشد و باعث ایجاد اختلال در روند بینایی فرد شود ، عمل پلک در راستای درمانی انجام می شود. گاهی این عارضه ها انقدر شدید هستند که حتی فرد نمی تواند از لنزهای چشمی استفاده کنید. طی عمل بلفاروپلاستی درمانی ، افتادگی پلک فوقانی و پف غیر طبیعی پلک تحتانی کاملا برداشته می شوند و در نتیجه فرد به دید بهتری دست پیدا می کند.

جراحی پلک فوقانی : در بلفاروپلاستی پلک بالا چربی ها ، ماهیچه ها و پوست اضافه که باعث افتاده به نظر رسیدن پلک می شوند ، حذف می گردند. در این عمل برش ها در چین خوردگی های پلک ایجاد می شوند.

جراحی پلک تحتانی : طی عمل پلک پایینی ، جراح پلاستیک توده های چربی تجمع یافته ، ماهیچه ها و پوست های اضافه ای که باعث ایجاد چین و چروک ، هاله تیره زیر چشم و پف می شوند را بر می دارد.

تکنیک های مختلف درمان افتادگی پلک بدون جراحی

آیا می دانستید که رفع افتادگی پلک بدون جراحی نیز وجود دارد؟ در واقع باید بدانید که امروزه پیشرفت علم پزشکی و تجهیزات به گونه ای بوده است که درمان افتادگی پلک نیز از روش غیر تهاجمی و بدون انجام جراحی پلک نیز وجود دارد که این روش ها شامل رفع افتادگی پلک با لیزر ، رفع افتادگی پلک با بوتاکس و غیره می شوند . هر کدام از این روش ها مزایا و معایب مربوط به خودشان را دارند که در ادامه به شرح بعضی از آن ها می پردازیم :

درمان افتادگی پلک با لیزر : در این روش جراح به وسیله دستگاهی پرتو شدید از انرژی نور را که به طور معمول لیزر دی اکسید کربن است را به سطح پوست وارد کرده و به لایه برداری و صاف کردن می پردازد. اما متاسفانه این روش با محدودیت هایی همراه است ، به گونه که برای رفع چین چروک های عمیق و پیچیده تر کاربرد ندارد و تنها چین های پلک و خطوط پنجه کلاغی را نرم می کند. به همین دلیل اگر می خواهید که پیری بیش از حد پلک و ابرویتان را برطرف کنید ، انجام عمل پلک برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

درمان افتادگی پلک با تزریق بوتاکس : بوتاکس از جمله موارد دیگری برای رهایی از افتادگی و چین و چروک های پلک است به گونه ای که پزشکان یک باکتری سمی به نام کلستریدیوم  بوتولینوم را در دوز های متوسط وارد پوست کرده و به رفع عمیق ترین چین و چروک ها ی ایجاد شده می پردازد . اما باید بدانید که این روش موقتی می باشد و نتایج آن بعد از گذشت 3 الی 4 ماه از بین می رود و بیمار باید برای ترمیم دوباره آن به پزشک مراجعه کند. این درحالی است که جراحی پلک کاملا دائمی است و آثار آن تا سال ها ماندگار هستند.

آیا انجام جراحی زیبایی پلک درد دارد ؟

جراحی پلک یک عمل ساده و اصطلاحا سرپایی می باشد که بدون نیاز به بیهوشی و عموما تحت بی حسی موضعی انجام می شود. به دلیل وجود بی حسی در موضع تحت درمان ، فرد هیچ گونه دردی در حین عمل احساس نخواهد کرد و تنها ممکن است پس از عمل و از بین رفتن اثر داروهای بی حسی دردی جزئی در ناحیه پلک های خود احساس نماید که این مسئله نگران کننده نبوده و با مصرف داروهای مسکن التیام می یابد.

آیا جهت انجام جراحی پلک نیاز به بیهوشی می باشد ؟

خیر ، همانطور که پیشتر بیان داشتیم عمل زیبایی پلک در اکثر موارد تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد ، اما لازم به ذکر است که در برخی شرایط بخصوص و بنا به صلاحدید پزشک متخصص ممکن است از روش بیهوشی استفاده گردد.

آیا جراحی پلک بر حالت چشم ها اثر خواهد گذاشت ؟

خیر ، برخی افراد تصور می کنند پس از انجام جراحی زیبایی پلک حالت چشم آن ها تغییر می کند ؛ اما لازم به ذکر است که عمل بلفاروپلاستی هرگز تاثیر مستقیمی بر روی چشم ها نخواهد داشت. تنها در برخی موارد و به دلیل رفع افتادگی پلک در طول جراحی ، ممکن است چشم ها پس از عمل کمی درشت تر به نظر برسند.

 

جراحی پلک

 

بلافاصله بعد از بلفاروپلاستی ، چه احساسی را در پلک و چشم هایتان احساس خواهید کرد ؟

پس از اینکه جراحی پلک در تهران به پایان رسید ، تا زمانی که به هوش بیایید در اتاق ریکاوری تحت نظر قرار می گیرید. زمانی که به هوش آمده و اثرات داروی بیهوشی برطرف می گردند به طور موقت موارد زیر را تجربه خواهید کرد.
به سبب اعمال پماد چشمی ، دید شما تا حدی تار می شود.

 • ریزش اشک از چشم
 • حساس شدن چشم ها به نور
 • دو بینی
 • پف و بی حسی پلک ها
 • متورم و کبود شدن نواحی اطراف چشم و پلک
 • درد و ناراحتی

دوره نقاهت بعد از جراحی پلک

غالبا به افرادی که عمل زیبای پلک انجام داده اند توصیه می شود به مدت 1 الی 2 هفته بعد از عمل ، فعالیت های سنگین انجام ندهند و سر خود را پایین نیندازند.

قرمزی و تورم بعد از عمل پلک

پس از جراحی پلک ، بروز قرمزی ، تورم و کبودی در اطراف چشم مبتنی بر سابقه ابتلا به بیماری هایی اعم از دیابت و فشار خون و همچنین مصرف داروهای رقیق کننده خون و سایر عوامل متغیر است.

نتیجه عمل زیبایی پلک

نتیجه بلفاروپلاستی بر اساس آیتم هایی از قبیل سن فرد ، سفتی و قوام پوست و تسلط و مهارت جراح می تواند تا سالیان زیادی باقی بماند. تنها در صورتی که تکنیک مناسبی توسط جراح استفاده نشده باشد یا اینکه فرد در رعایت مراقبت های پس از عمل زیبایی پلک دقت ننماید ممکن است چند سال پس از بلفاروپلاستی نیاز به جراحی ترمیمی ضرورت یابد.

هزینه بلفاروپلاستی چقدر است ؟

جراحی پلک در تهران شامل هزینه جراحی ، اتاق عمل ، ماده بیهوشی ، تست ها یا نسخه های مورد نیاز شما می باشد. شرکت های بیمه اغلب هزینه های جراحی زیبایی را پوشش نمی دهند. قبل از انجام جراحی ، در خصوص هزینه جراحی خود اطلاعات کامل را کسب نمایید.

بعد از عمل پلک ، چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است ؟

تمام عوارض جانبی و واکنش های بدن بعد از جراحی پلک باید طی چند هفته بهبود یابند. چنانچه این موارد بیش از زمان تعیین شد تداوم پیدا کردن و حتی به جای کاسته شدن از شدت ، تشدید یافتند ، لازم است به بهترین جراح پلک تهران مراجعه کنید. همچنین بروز علاوم زیر بعد از بلفاروپلاستی را جدی بگیرید :

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب غیرمعمول
 • درد جدید در ناحیه عمل شده
 • خونریزی
 • اختلال در بینایی

در آخر :

عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ، پروسه ای است که معمولا با هدف زیبایی بر روی پلک ها به انجام می رسد. این فرایند برای برداشتن پوست اضافی از پلک های بالایی و کاهش پف پلک های پایینی انجام می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]