زمان مطالعه: 5 دقیقه

اتوپلاستی ، که بین مردم به جراحی زیبایی گوش مرسوم است به اصلاح ایرادات ظاهری گوش پرداخته و سبب بهبود شکل ظاهری گوش ها می شود.

کاهش سایز (اندازه) گوش های بزرگ یا برگرداندن و نزدیک کردن گوش های برجسته به نزدیک سر. جراحی گوش معمولاً در بچه های رده سنی 4 تا 14 سال انجام می گیرد.

اتوپلاستی

به طور طبیعی باید لاله گوش و جمجمه زاویه 10 الی 15 درجه تشکیل بدهند ، حال در صورتی که این مقدار کاهش یا افزایش یابد سبب بروز ناهماهنگی شده و ظاهری نامناسب ایجاد می کند.

اتوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی گوش با نام پزشکی اتوپلاستی ، یک روند جراحی زیبایی می باشد. این درمان ، بر روی شکل دهی مجدد ، تغییر اندازه و تغییر موقعیت بخش بیرونی گوش ، که تحت عنوان لاله گوش نامیده می شود ، تمرکز دارد. در این روند ، بیماران دارای گوش های برآمده درمان می شوند. همچنین ناهنجاری های مربوط به ساختار این اندام نیز ، ترمیم و درمان می گردد.

در ادامه مقاله آنچه باید درباره اتوپلاستی بدانید ، در اختیار شما قرار داده شده است :

هدف از انجام جراحی گوش چیست ؟

وقتی لاله گوش به طور نرمال رشد نمی کند ، جراحان اتوپلاستی ، این روش درمان را برای اجتناب از رویارویی با مشکلات ، در مراحل بعدی زندگی توصیه می کنند. از آن جایی که برآمدگی و ساختارهای ناهنجار گوش ، می تواند باعث بروز مشکلات شدید شخصیتی و اعتماد به نفس شود ، بهتر است بیماران ، این درمان را در سنین پایین مد نظر قرار دهند. همچنین برخی نواقص ناشی از آسیب دیدگی یا نقص های مادرزادی ، در این ناحیه از بدن نیز با این روش درمان ، قابل اصلاح می باشد.

اگر در ناحیه گوش بیرونی ، جای زخم یا بخیه هایی وجود دارد ، که شما را با مشکلاتی مواجه کرده است ، می توانید اتوپلاستی را ، برای رفع این مشکل مد نظر قرار دهید.

چه کسانی داوطلب ایده آل برای اتوپلاستی هستند ؟

هرچند این روند درمان برای همگان قابل اجرا می باشد ، ولی توصیه می شود که کودکان دارای نقص های مادرزادی در این ناحیه ، حداقل تا 5 سالگی دست نگه دارند. در برخی موارد ، بر حسب صلاح دید پزشک ، محدوده سنی برای انجام این جراحی ، 3 سالگی بوده و حتی گاهی بلافاصله بعد از تولد انجام می شود. در این حالت فرایند اسپلینتینگ ( فرایندی که در آن یک اسپلینت ، برای نگه داشتن گوش در موقعیت جدید خود استفاده می شود ) ، اجرا خواهد شد.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی گوش

  1. افرادی که در سلامت کامل جسمی و روحی بوده و مبتلا به بیماری های گوش نباشند.
  2. اشخاصی می توانند جراحی زیبایی گوش انجام دهند که سن آن ها بیش از 5 سال باشد.
  3. کسانی که قصد انجام جراحی زیبایی گوش را دارند باید دید آن ها از نتیجه اتوپلاستی واقع بینانه باشد.

انواع اتوپلاستی

انواع مختلفی از جراحی گوش وجود دارد که عبارتند ا ز :

اتوپلاستی افزایشی

اتوپلاستی افزایشی به معنی تغییر اندازه گوش ها ، به منظور ایجاد ظاهر نرمال در آن ها می باشد. این نوع روند اتوپلاستی ، بر روی بیمارانی انجام می شود ، که گوش آن ها به اندازه کافی رشد نکرده است. این بدان معنی است که گوش خارجی یا لاله گوش ، دارای اندازه استاندارد و نرمال نمی باشد.

اتوپلاستی پینینگ

در فرایند جراحی اتوپلاستی پینینگ ، گوش ها به نزدیکی سر حرکت داده می شوند. افراد دارای گوش های برجسته ، روندهای پینینگ اتوپلاستی را برای حرکت دادن گوش ها به سمت داخل و به طرف سر ، انتخاب می کنند.

اتوپلاستی کاهشی

روند اتوپلاستی کاهشی ، به معنی کاهش دادن اندازه گوش های بسیار بزرگ می باشد. اگر شما یا کودکتان دارای گوش های بسیار بزرگ هستید ، می توانید این روند را برای کاهش دادن اندازه گوش های خود انتخاب کنید.

چگونه برای جراحی آماده شویم ؟

پزشک شما درباره کل فرایند به همراه جزئیات آن با شما صحبت کرده ، و دستورالعمل های لازم را برای راهنمایی و آماده کردن شما بعنوان اقدامات پیش نیاز ، در اختیارتان قرار می دهد.

برخی از این دستورالعمل ها عبارتند از :

  • سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث کند شدن جریان خون شده ، و می تواند سرعت ریکاوری جراحی را کاهش دهد.

  • به تفصیل درباره تاریخچه پزشکی تان با پزشک مشورت کنید

اطلاع رسانی به پزشک در خصوص تاریخچه پزشکی تان ، الزامی می باشد. در صورت ابتلا به آلرژی یا درمان های پزشکی که قبلاً داشته اید ، پزشک را در جریان قرار دهید.

روند اتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

روندی که برای انجام این جراحی توسط جراح انتخاب می شود ، نوع برش ها و اسکار مورد انتظار شما بعد از جراحی را تعیین خواهد کرد. این جراحی بر اساس موقعیت پزشکی شما و نیز تصمیم پزشک ، تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

پس از آن ، جراح برش هایی را در بخش پشتی گوش یا در داخل تاخوردگی های آن ، ایجاد می کند. سپس بافت گوش ، از طریق برداشتن پوست یا غضروف اضافی یا تا کردن آن ، تنظیم می شود. برای نگه داشتن گوش در موقعیت جدید ، جراح برای به اتمام رساندن روند ، از بخیه یا گرافت استفاده می کند.

این جراحی یک درمان سرپایی بوده و می توان مدت زمان 2 تا 3 ساعته را برای تکمیل روند ، انتظار داشت.

تکنیک عمل جراحی گوش

نوع برشی که برای جراحی گوش استفاده می شود به مشکل گوش بستگی دارد و حتی ممکن است یک گوش به سمت جلو باشد. جراحی معمولاً روی دو گوش برای تناسب و توازن بهتر انجام می گیرد.

در یکی از تکنیک های رایج، جراح یک برش کوچک در پشت گوش ایجاد می کند تا غضروف را آزاد کند، سپس غضروف را می تراشد و آن را به سمت سر، خم می کند. بعضی اوقات یک قسمت بزرگ از غضروف را بر می دارند تا گوش طبیعی تر جلوه کند.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

  • جراح گوش ، برای محافظت و جلوگیری از تورم شدید پس از اتمام اتوپلاستی ، گوش بیماران را با یک باند می بندد ؛ وجود باند بر روی گوش بیماران سبب کاهش شنوایی آن ها می شود ، بنابراین بیماران پس از به هوش آمدن از کاهش شنوایی شان نترسند.
  • احساس درد پس از جراحی زیبایی گوش ، کاملا طبیعی می باشد ؛ جراح گوش برای بیماران جهت کاهش درد دارو تجویز می کند.
  • افرادی که جراحی زیبایی گوش انجام داده اند ، باید از خوابیدن بر روی گوش های خود خودداری کرده و طاق باز و به پشت بخوابند.
  • بیماران پس از جراحی زیبایی گوش و برداشتن باند ها ، باید تا مدتی جهت محافظت از گوش ها در حین خواب از هد بند استفاده کنند.

اتوپلاستی

مدت زمان عمل

مدت زمان جراحی زیبایی گوش ، با توجه به ایرادات گوش متغیر می باشد ؛ اما در حالت کلی جراحی اتوپلاستی بین 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

انجام جراحی اتوپلاستی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی

امکان انجام جراحی زیبایی گوش ، تنها با بیهوشی عمومی امکان پذیر بوده و امکان انجام آن با بی حسی موضعی وجود ندارد.

اثرات جانبی

درد، تورم، قرمزی و بی حسی (به بیماران توصیه می شود که روی پهلوها نخوابند تا به گوش ها فشار نیاید).

بهبودی

بازگشت به کار یا مدرسه: بعد از 5 تا 7 روز.

شروع ورزش و فعالیت شدید:1 تا 2 ماه بعد از عمل جراحی.

خطرات

عفونت نرمه یا غضروف، ندرتاً اسکار زخم، هماتوم، تکرار جراحی برای اصلاح بازگشت جلو آمدن گوش.

نتایج اتوپلاستی

نتیجه جراحی زیبایی گوش ، دائمی بوده و تحت تاثیر عوامل متفاوت تغییر نمی کند ؛ بنابراین بیماران می توانند با خیال راحت از عدم تغییر نتیجه جراحی زیبایی گوش نسبت به انجام آن اقدام کنند.

هزینه جراحی زیبایی گوش

هزینه اتوپلاستی ، بسته به پارامتر های گوناگونی از فردی به فرد دیگر متغیر می باشد ؛ به همین علت کسانی که مایل به آگاهی از هزینه عمل زیبایی گوش هستند باید به جراح گوش مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]